Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności

Ok, zamknij

202230.06.2022 r.

„Kolejarze z Wileńszczyzny” na Południowym Podlasiu

W piątek 24 czerwca gościliśmy z książką „Kolejarze z Wileńszczyzny” i wystawą „Portret zbiorowy kolejarza kresowego” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radzyniu Podlaskim. Na Podlasiu towarzyszył nam sztandar Związku Drużyn Konduktorskich Rzeczypospolitej Polskiej Koło Wilno z 1929 r., wywieziony po II wojnie światowej z Wilna.


Spotkanie poprowadziła Dominika Leszczyńska (autorka książki) wraz z Michałem Fludzińskim, który wystąpił w mundurze polskiego kolejarza z lat trzydziestych XX w.


Gośćmi specjalnymi byli potomkowie Tadeusza Gorazdowskiego, zawiadowcy stacji Bedlno w latach 1914–1915 i jednego z bohaterów książki: wnuk Andrzej Jankiewicz z żoną (USA) oraz kuzyni Maciej Lewandowski (UK) i Maciej Załuski.


Osoby zainteresowane tematem mogą zaopatrzyć się w publikację i towarzyszący jej katalog w dwóch miejscowych księgarniach: „Hermes” i „Zaborek”.


Fot. Michał Fludziński, Miejska Biblioteka Publiczna w Radzyniu Podlaskim

          

19.06.2022 r.

Zapraszamy do obejrzenia programu „Afisz” w TVP3 LUBLIN z dnia 19.06.2022 r. Aby obejrzeć audycję należy nacisnąć LINK.


11.06.2022 r.

Zapraszamy do wysłuchania audycji „Kresowy Salonik” Radia Gdańsk z dnia 11.06.2022 r. Aby odsłuchać audycji trzeba nacisnąć LINK.


09.06.2022 r.

„Co kryją kolejowe archiwa rodzinne”. Spotkanie z Jerzym Downarowiczem – relacja

9 czerwca o godz. 18.30 w Bibliotece muzealnej odbyło się spotkanie z Panem Jerzym Downarowiczem – świadkiem historii, synem inż. Gustawa Downarowicza, jednego z bohaterów książki „Kolejarze z Wileńszczyzny”.


Nasz gość w rozmowie z Dominiką Leszczyńską, popartej pokazem slajdów, nakreślił historię rodu Downarowiczów herbu Przyjaciel z Oszmiańszczyzny, w szczególności zaś swego ojca – dyplomowanego inżyniera dróg i mostów, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, odznaczonego Krzyżem Walecznych za bohaterstwo pod Radoszkowicami. Opowiadał o życiu w międzywojennym Wilnie, trudach czasu okupacji i rzecz jasna – opuszczeniu stron rodzinnych zimą 1945 roku, jednym z pierwszych transportów. Downarowiczowie trafili po wojnie do Warszawy, gdzie ojciec zatrudnił się w DOKP przy odbudowie infrastruktury kolejowej. Zmarł w ostatnim dniu 1947 roku, na skutek wylewu doznanego podczas prac przy moście we Fronołowie nad Bugiem.


Ponieważ formuła spotkań najwyraźniej zainteresowała przybyłych, zapowiadamy już kolejny wieczór z kolejowymi archiwami rodzinnymi. Gościem będzie Pan Jan Animucki – syn Adama, malarza kolejowego z Wileńszczyzny. O szczegółach będziemy Państwa informować po przerwie wakacyjnej.


Fot. Michał Fludziński


 

 


09.06.2022 r.

„Kolejarze z Wileńszczyzny” w Gdańsku


W minioną środę 25 maja zespół Stacji Muzeum gościł w Gdańsku, gdzie na zaproszenie Pana Michała Rzepiaka – prezesa Fundacji Pomorskich Kresowian, w ramach 7. Kresowej Środy Literackiej Dominika Leszczyńska prezentowała drugie wydanie swojej książki pt. „Kolejarze z Wileńszczyzny”.


W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy Trójmiasta i regionu zainteresowani tematyką kolejowo-kresową, potomkowie pracowników dróg żelaznych, a w szczególności bliscy bohaterów publikacji: Pan Józef Andruszkiewicz – syn Leona Andruszkiewicza z Wołkowyska, Panie Bożena i Małgorzata Dubasiewicz z rodziną – spokrewnione z Bolesławem, Piotrem i Pawłem Montrym-Żakowiczami, Pani Anna Lisek – córka Bolesława Tyszko, Pani Krystyna Łatasiewicz – córka Józefa Dylkiewicza, Pan Przemysław Namsołek – potomek rodziny Rumyńskich, Pani Krystyna Pękała – wnuczka Władysława Kamińskiego, zaprzyjaźnionego z Adamem Animuckim, Pani Katarzyna Danilczuk – w imieniu rodziny Dąbrowskich i Podoleckich oraz Pani Agnieszka Wybult z córką Katarzyną – potomkinie Franciszka Rewińskiego.


Wydarzenie moderował Pan Michał Rzepiak, a z ramienia Stacji Muzeum autorkę wspierał Michał Fludziński, w mundurze kolejarza z połowy lat trzydziestych XX w. Dominika Leszczyńska opowiadała o pracy nad książką i swoich literacko-kresowych planach na przyszłość. Z sali padało wiele pytań o kolejową codzienność na Kresach, co dowodzi słuszności i potrzeby sięgania do archiwów rodzinnych, stanowiących cenne dopełnienie innych źródeł historycznych.


Dodajmy, że dzięki uprzejmości Polskich Kolei Państwowych S.A. Oddział w Gdańsku, spotkanie z Dominiką Leszczyńską mogło odbyć się w historycznym budynku Dyrekcji Kolei przy ulicy Dyrekcyjnej 2-4, którego urok utrwaliła na fotografii Pani Agnieszka Wybult. Dziękujemy serdecznie!


Więcej na temat „Kolejarzy z Wileńszczyzny” i gdańskiej promocji usłyszą Państwo w czerwcowym wydaniu Kresowego Saloniku Radia Gdańsk, zrealizowanym przez Panów Michała Rzepiaka i Andrzeja Urbańskiego  – o terminie audycji poinformujemy wkrótce.


Nasze spotkania z historią kolejowych Kresów kontynuowaliśmy w Gdańsku 26 i 27 maja, spotykając się ze świadkami historii i rejestrując ich wspomnienia na potrzeby muzealnego Archiwum historii mówionej.


Wszystkich miłośników kolei i Kresów zapewniamy, że na Wybrzeże zamierzamy jeszcze wrócić, a zainteresowanych publikacją odsyłamy do Gdańskiej Księgarni Naukowej, księgarni Muza oraz – rzecz jasna – do muzealnego sklepu Stacji Muzeum (kasa@stacjamuzeum.pl / 22 620 04 80 wew. 119). Książka jest również dostępna w zestawie z katalogiem wystawy „Portret zbiorowy kolejarza kresowego”.


Fot. Stacja Muzeum oraz Agnieszka Wybult12.05.2022 r.


Drugie wydanie zostało znacząco rozszerzone o kolejne fotografie pochodzące ze zbiorów prywatnych, zgromadzone przez autorkę na przełomie 2021 i 2022 roku w ramach akcji tworzenia muzealnego archiwum kolejarza kresowego. Poprzednia edycja książki miała miejsce w 2021 roku, w ramach programu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Literatura” i przy wsparciu z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego i od razu zdobyła serca Czytelników – stąd decyzja wydawcy o jej wznowieniu w formule poszerzonej i uzupełnionej.


Książka jest do nabycia w sklepie Stacji Muzeum oraz w sprzedaży wysyłkowej. Zamówienia można składać mailowo na adres: kasa@stacjamuzeum.pl.


Najbliższa okazja do spotkania z autorką już 14 maja od godz. 21:30 podczas „Kolejowej Nocy Muzeów” w Galerii Wagon.

         

18.02.2022 r.


Wszystkim miłośnikom kolei i Kresów Wschodnich przypominamy, że w muzealnej Galerii Wagon wciąż trwa wystawa pt. „Portret zbiorowy kolejarza kresowego”. Została ona przygotowana w listopadzie 2021 roku w związku z promocją książki naszej koleżanki Dominiki Leszczyńskiej pt. „Kolejarze z Wileńszczyzny”, dofinansowanej przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego (Program „Literatura”).


W ramach działań promocyjnych projektu przeprowadziliśmy wirtualną zbiórkę fotografii i innych pamiątek dotyczących pracowników dróg żelaznych na Kresach. Aby popularyzować bogactwo zgromadzonej ikonografii, która dokumentuje pracę, wypoczynek, radości i troski dnia codziennego braci kolejarskiej, postanowiliśmy zaprezentować wycinek ich bytowania – od czasów zaborów po lata okupacji – w postaci wystawy planszowej. Znakomita większość pamiątek dotyczy Wilna i Wileńszczyzny, tym niemniej pojedyncze obiekty związane z innymi częściami dawnych Kresów Wschodnich traktujemy jako wyzwanie, zachętę do podjęcia dalszych działań badawczo-popularyzatorskich.


Osoby zainteresowane tematem mogą zaopatrzyć się także w bogato ilustrowany katalog, ze streszczeniami w języku angielskim i litewskim. Zawarliśmy w nim refleksję historyka Michała J. Chromińskiego z Wojskowego Biura Historycznego, który kreśli sylwetkę kolejarza kresowego. Jest to zapis wystąpienia, które zostało wygłoszone podczas listopadowej prezentacji Kolejarzy z Wileńszczyzny.


Wydawnictwo dostępne jest w naszym sklepie muzealnym (tel. 22 620 04 80 wew. 119 lub e-mail kasa@stacjamuzeum.pl).


2021

 

21.08.2021

Wywiad w Katolickim Radiu Podlasie. Aby odsłuchać audycji trzeba nacisnąć LINK.


24.02.2022

Sztandar Związku Drużyn Konduktorskich Rzeczypospolitej Polskiej (Koło Wilno) z 1929 r. Ze zbiorów Stacji Muzeum (MUZ/V/31)

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że wniosek naszej koleżanki Dominiki Leszczyńskiej w sprawie wydania książki pt. „Kolejarze z Wileńszczyzny”, złożony w ramach naboru do Programu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Literatura 2021”, uzyskał 78,5/100 pkt. Jest to równoznaczne z przyznaniem dofinansowania na realizację projektu już przy pierwszym podejściu.

Premiera książki Dominiki Leszczyńskiej pt. „Kolejarze z Wileńszczyzny” - Stacja Muzeum - 18.11.2021

Pierwsza informacja prasowa nt. projektu, wraz z apelem o dzielenie się pamiątkami, która ukazała się na łamach tygodnika "Wspólnota Radzyńska" (2 III 2021). Pierwsza informacja prasowa nt. projektu, wraz z apelem o dzielenie się pamiątkami, na łamach miesięcznika „Głos Maszynisty” (nr 5/2021) Druga informacja prasowa nt. projektu, wraz z apelem o dzielenie się pamiątkami, na łamach miesięcznika „Głos Maszynisty” (nr 6/2021) Pierwsza informacja prasowa nt. projektu, wraz z apelem o dzielenie się pamiątkami, na łamach miesięcznika Kolei Mazowieckich „Moja Kolej” (nr 5/2021) Pierwsza informacja prasowa nt. projektu, wraz z apelem o dzielenie się pamiątkami, na łamach dwumiesięcznika „Raport Kolejowy” (nr 3/2021) Trzecia informacja prasowa nt. projektu, wraz z apelem o dzielenie się pamiątkami, na łamach miesięcznika „Głos Maszynisty” (nr 8/2021) Pierwsza informacja prasowa nt. projektu, wraz z apelem o dzielenie się pamiątkami, na łamach dziennika „Kurier Wileński” (nr 3-4/08/2021) Druga informacja prasowa nt. projektu, wraz z apelem o dzielenie się pamiątkami, która ukazała się na łamach tygodnika "Wspólnota Radzyńska" (10 VIII 2021) Druga informacja prasowa nt. projektu, wraz z apelem o dzielenie się pamiątkami, na łamach dziennika „Kurier Wileński” (nr 92, 10-11/08/2021) Trzecia informacja prasowa nt. projektu, wraz z apelem o dzielenie się pamiątkami, na łamach dziennika „Kurier Wileński” (nr 93, 12-13/08/2021) Czwarta informacja prasowa nt. projektu, wraz z apelem o dzielenie się pamiątkami, na łamach dziennika „Kurier Wileński” (nr 95, 17-18/08/2021) Piąta informacja prasowa nt. projektu, wraz z apelem o dzielenie się pamiątkami, na łamach dziennika „Kurier Wileński” (nr 96, 19-20/08/2021) Druga informacja prasowa nt. projektu, wraz z apelem o dzielenie się pamiątkami, na łamach miesięcznika Kolei Mazowieckich „Moja Kolej” (nr 9/2021) Druga informacja prasowa nt. projektu, wraz z apelem o dzielenie się pamiątkami, na łamach dwumiesięcznika „Raport Kolejowy” (nr 4/2021) Czwarta informacja prasowa nt. projektu na łamach miesięcznika „Głos Maszynisty” (nr 11/2021) Piąta informacja prasowa nt. projektu na łamach miesięcznika „Głos Maszynisty” (nr 12/2021)

Stacja Muzeum
ul. Towarowa 3
00-811 Warszawa
tel. +48 22 620 04 80 w. 123
e-mail: dominika.leszczynska@stacjamuzeum.pl lub historia@stacjamuzeum.pl

Sztandar Związku Drużyn Konduktorskich Rzeczypospolitej Polskiej Koło Wilno, 1929, zbiory Stacji Muzeum (nr inwentarzowy: MUZ/V/31)