2022
30.06.2022 r.
„Kolejarze z Wileńszczyzny” na Południowym Podlasiu
W piątek 24 czerwca gościliśmy z książką „Kolejarze z Wileńszczyzny” i wystawą „Portret zbiorowy kolejarza kresowego” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radzyniu Podlaskim. Na Podlasiu towarzyszył nam sztandar Związku Drużyn Konduktorskich Rzeczypospolitej Polskiej Koło Wilno z 1929 r., wywieziony po II wojnie światowej z Wilna.
Spotkanie poprowadziła Dominika Leszczyńska (autorka książki) wraz z Michałem Fludzińskim, który wystąpił w mundurze polskiego kolejarza z lat trzydziestych XX w.
Gośćmi specjalnymi byli potomkowie Tadeusza Gorazdowskiego, zawiadowcy stacji Bedlno w latach 1914–1915 i jednego z bohaterów książki: wnuk Andrzej Jankiewicz z żoną (USA) oraz kuzyni Maciej Lewandowski (UK) i Maciej Załuski.
Osoby zainteresowane tematem mogą zaopatrzyć się w publikację i towarzyszący jej katalog w dwóch miejscowych księgarniach: „Hermes” i „Zaborek”.
Fot. Michał Fludziński, Miejska Biblioteka Publiczna w Radzyniu Podlaskim
19.06.2022 r.
Zapraszamy do obejrzenia programu „Afisz” w TVP3 LUBLIN z dnia 19.06.2022 r. Aby obejrzeć audycję należy nacisnąć LINK.
11.06.2022 r.
Zapraszamy do wysłuchania audycji „Kresowy Salonik” Radia Gdańsk z dnia 11.06.2022 r. Aby odsłuchać audycji trzeba nacisnąć LINK.
09.06.2022 r.
„Co kryją kolejowe archiwa rodzinne”. Spotkanie z Jerzym Downarowiczem – relacja
9 czerwca o godz. 18.30 w Bibliotece muzealnej odbyło się spotkanie z Panem Jerzym Downarowiczem – świadkiem historii, synem inż. Gustawa Downarowicza, jednego z bohaterów książki „Kolejarze z Wileńszczyzny”.
Nasz gość w rozmowie z Dominiką Leszczyńską, popartej pokazem slajdów, nakreślił historię rodu Downarowiczów herbu Przyjaciel z Oszmiańszczyzny, w szczególności zaś swego ojca – dyplomowanego inżyniera dróg i mostów, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, odznaczonego Krzyżem Walecznych za bohaterstwo pod Radoszkowicami. Opowiadał o życiu w międzywojennym Wilnie, trudach czasu okupacji i rzecz jasna – opuszczeniu stron rodzinnych zimą 1945 roku, jednym z pierwszych transportów. Downarowiczowie trafili po wojnie do Warszawy, gdzie ojciec zatrudnił się w DOKP przy odbudowie infrastruktury kolejowej. Zmarł w ostatnim dniu 1947 roku, na skutek wylewu doznanego podczas prac przy moście we Fronołowie nad Bugiem.
Ponieważ formuła spotkań najwyraźniej zainteresowała przybyłych, zapowiadamy już kolejny wieczór z kolejowymi archiwami rodzinnymi. Gościem będzie Pan Jan Animucki – syn Adama, malarza kolejowego z Wileńszczyzny. O szczegółach będziemy Państwa informować po przerwie wakacyjnej.
Fot. Michał Fludziński
09.06.2022 r.
„Kolejarze z Wileńszczyzny” w Gdańsku
W minioną środę 25 maja zespół Stacji Muzeum gościł w Gdańsku, gdzie na zaproszenie Pana Michała Rzepiaka – prezesa Fundacji Pomorskich Kresowian, w ramach 7. Kresowej Środy Literackiej Dominika Leszczyńska prezentowała drugie wydanie swojej książki pt. „Kolejarze z Wileńszczyzny”.
W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy Trójmiasta i regionu zainteresowani tematyką kolejowo-kresową, potomkowie pracowników dróg żelaznych, a w szczególności bliscy bohaterów publikacji: Pan Józef Andruszkiewicz – syn Leona Andruszkiewicza z Wołkowyska, Panie Bożena i Małgorzata Dubasiewicz z rodziną – spokrewnione z Bolesławem, Piotrem i Pawłem Montrym-Żakowiczami, Pani Anna Lisek – córka Bolesława Tyszko, Pani Krystyna Łatasiewicz – córka Józefa Dylkiewicza, Pan Przemysław Namsołek – potomek rodziny Rumyńskich, Pani Krystyna Pękała – wnuczka Władysława Kamińskiego, zaprzyjaźnionego z Adamem Animuckim, Pani Katarzyna Danilczuk – w imieniu rodziny Dąbrowskich i Podoleckich oraz Pani Agnieszka Wybult z córką Katarzyną – potomkinie Franciszka Rewińskiego.
Wydarzenie moderował Pan Michał Rzepiak, a z ramienia Stacji Muzeum autorkę wspierał Michał Fludziński, w mundurze kolejarza z połowy lat trzydziestych XX w. Dominika Leszczyńska opowiadała o pracy nad książką i swoich literacko-kresowych planach na przyszłość. Z sali padało wiele pytań o kolejową codzienność na Kresach, co dowodzi słuszności i potrzeby sięgania do archiwów rodzinnych, stanowiących cenne dopełnienie innych źródeł historycznych.
Dodajmy, że dzięki uprzejmości Polskich Kolei Państwowych S.A. Oddział w Gdańsku, spotkanie z Dominiką Leszczyńską mogło odbyć się w historycznym budynku Dyrekcji Kolei przy ulicy Dyrekcyjnej 2-4, którego urok utrwaliła na fotografii Pani Agnieszka Wybult. Dziękujemy serdecznie!
Więcej na temat „Kolejarzy z Wileńszczyzny” i gdańskiej promocji usłyszą Państwo w czerwcowym wydaniu Kresowego Saloniku Radia Gdańsk, zrealizowanym przez Panów Michała Rzepiaka i Andrzeja Urbańskiego – o terminie audycji poinformujemy wkrótce.
Nasze spotkania z historią kolejowych Kresów kontynuowaliśmy w Gdańsku 26 i 27 maja, spotykając się ze świadkami historii i rejestrując ich wspomnienia na potrzeby muzealnego Archiwum historii mówionej.
Wszystkich miłośników kolei i Kresów zapewniamy, że na Wybrzeże zamierzamy jeszcze wrócić, a zainteresowanych publikacją odsyłamy do Gdańskiej Księgarni Naukowej, księgarni Muza oraz – rzecz jasna – do muzealnego sklepu Stacji Muzeum (kasa@stacjamuzeum.pl / 22 620 04 80 wew. 119). Książka jest również dostępna w zestawie z katalogiem wystawy „Portret zbiorowy kolejarza kresowego”.
Fot. Stacja Muzeum oraz Agnieszka Wybult
12.05.2022 r.
Premiera drugiego wydania książki Dominiki Leszczyńskiej pt. „Kolejarze z Wileńszczyzny
12 maja w Stacji Muzeum odbyła się premiera drugiego wydania książki Dominiki Leszczyńskiej pt. „Kolejarze z Wileńszczyzny”, opowiadającej o losach kilku kolejowych rodzin przełomu XIX i XX w. z Wilna i okolic: Podoleckich, Jałowieckich, ostatniego dyrektora kolei wileńskich inż. Wacława Głazka oraz krewnych zegarmistrza kolejowego Piotra Montrymowicza-Żakowicza.
Wśród przybyłych gości byli m.in.: dr Rafał Zgorzelski – członek zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A., Grzegorz Wodziński – wicedyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej, Małgorzata Orlewicz – wieloletnia wicedyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego. Na spotkaniu pojawili się również przedstawiciele kolejowych rodzin kresowych, m.in. Jerzy Downarowicz – syn inżyniera kolejowego Gustawa Downarowicza, który podzielił się z publicznością swoimi wspomnieniami z przedwojennego Wilna, a także Hanna Uszyńska z Dąbrowskich – córka Jerzego Dąbrowskiego, jednego z bohaterów książki.
Drugie wydanie zostało znacząco rozszerzone o kolejne fotografie pochodzące ze zbiorów prywatnych, zgromadzone przez autorkę na przełomie 2021 i 2022 roku w ramach akcji tworzenia muzealnego archiwum kolejarza kresowego. Poprzednia edycja książki miała miejsce w 2021 roku, w ramach programu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Literatura” i przy wsparciu z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego i od razu zdobyła serca Czytelników – stąd decyzja wydawcy o jej wznowieniu w formule poszerzonej i uzupełnionej.
Książka jest do nabycia w sklepie Stacji Muzeum oraz w sprzedaży wysyłkowej. Zamówienia można składać mailowo na adres: kasa@stacjamuzeum.pl.
Najbliższa okazja do spotkania z autorką już 14 maja od godz. 21:30 podczas „Kolejowej Nocy Muzeów” w Galerii Wagon.
18.02.2022 r.
Wszystkim miłośnikom kolei i Kresów Wschodnich przypominamy, że w muzealnej Galerii Wagon wciąż trwa wystawa pt. „Portret zbiorowy kolejarza kresowego”. Została ona przygotowana w listopadzie 2021 roku w związku z promocją książki naszej koleżanki Dominiki Leszczyńskiej pt. „Kolejarze z Wileńszczyzny”, dofinansowanej przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego (Program „Literatura”).
W ramach działań promocyjnych projektu przeprowadziliśmy wirtualną zbiórkę fotografii i innych pamiątek dotyczących pracowników dróg żelaznych na Kresach. Aby popularyzować bogactwo zgromadzonej ikonografii, która dokumentuje pracę, wypoczynek, radości i troski dnia codziennego braci kolejarskiej, postanowiliśmy zaprezentować wycinek ich bytowania – od czasów zaborów po lata okupacji – w postaci wystawy planszowej. Znakomita większość pamiątek dotyczy Wilna i Wileńszczyzny, tym niemniej pojedyncze obiekty związane z innymi częściami dawnych Kresów Wschodnich traktujemy jako wyzwanie, zachętę do podjęcia dalszych działań badawczo-popularyzatorskich.
Osoby zainteresowane tematem mogą zaopatrzyć się także w bogato ilustrowany katalog, ze streszczeniami w języku angielskim i litewskim. Zawarliśmy w nim refleksję historyka Michała J. Chromińskiego z Wojskowego Biura Historycznego, który kreśli sylwetkę kolejarza kresowego. Jest to zapis wystąpienia, które zostało wygłoszone podczas listopadowej prezentacji Kolejarzy z Wileńszczyzny.
Wydawnictwo dostępne jest w naszym sklepie muzealnym (tel. 22 620 04 80 wew. 119 lub e-mail kasa@stacjamuzeum.pl).
2021
21.08.2021
Wywiad w Katolickim Radiu Podlasie. Aby odsłuchać audycji trzeba nacisnąć LINK.
24.02.2022
Sztandar Związku Drużyn Konduktorskich Rzeczypospolitej Polskiej (Koło Wilno) z 1929 r. Ze zbiorów Stacji Muzeum (MUZ/V/31)
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że wniosek naszej koleżanki Dominiki Leszczyńskiej w sprawie wydania książki pt. „Kolejarze z Wileńszczyzny”, złożony w ramach naboru do Programu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Literatura 2021”, uzyskał 78,5/100 pkt. Jest to równoznaczne z przyznaniem dofinansowania na realizację projektu już przy pierwszym podejściu.