Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności

Ok, zamknij

Sztandar Związku Drużyn Konduktorskich Rzeczypospolitej Polskiej (Koło Wilno) z 1929 r. Ze zbiorów Stacji Muzeum (MUZ/V/31)

 

Z powodu wielu zawieruch dziejowych, zbiory Muzeum „przy Głównym” (jak nieraz mówi się o Stacji Muzeum), są raczej ubogie w zabytki dotyczące Kresów. Kolekcja utworzonego w 1928 r. Muzeum Kolejowego została zniszczona bądź wywieziona do Niemiec po 1939 r. Wprawdzie po wojnie podjęto próbę jego reaktywacji, zwieńczoną sukcesem dopiero w 1972 r., jednakże ze względów politycznych o przymusowym exodusie Kresowian się nie mówiło. Nie było więc „klimatu”, aby pytać, gromadzić pamiątki, wspomnienia, relacje świadków, dokumentować je i popularyzować.

 

Do dzisiaj na przykład nie wiadomo, kto – za pośrednictwem Technikum Kolejowego w Warszawie – przekazał nam Sztandar Związku Drużyn Konduktorskich Rzeczypospolitej Polskiej (Koło Wilno) z 1929 r. Wyróżnia się on za sprawą wizerunku Matki Boskiej Ostrobramskiej, umieszczonego na jednej ze stron i można śmiało uznać go za najcenniejsze kresovianum w zbiorach Stacji Muzeum.

 

 

Realizowany projekt wydawniczy uważamy za doskonałą okazję do pochylenia się nad tematem historii kolei i kolejarzy na Kresach Wschodnich (w szczególności na Wileńszczyźnie). Za jego przyczyną chcielibyśmy stworzyć PORTRET KOLEJARZA KRESOWEGO, a następnie popularyzować go wszelkimi dostępnymi środkami (w przestrzeni wirtualnej, w formie reklamy zewnętrznej w siedzibie Stacji Muzeum, jak również na kartach „Kolejarzy z Wileńszczyzny”).

 

Zachęcamy wszystkich Państwa do kontaktu (korespondencyjnego, telefonicznego lub mailowego) i dzielenia się pamiątkami – zwłaszcza zdjęciami, dokumentami i wspomnieniami. Materiały prosimy nadsyłać w formie elektronicznej (fotografia lub skan w rozdzielczości 300-600 dpi TIFF, zapis bez kompresji, jeżeli zdjęcia są w sepii to skan w kolorze, jeśli czarno białe – skan w skali szarości). W przypadku powierzenia nam oryginałów pamiątek, po skopiowaniu odeślemy je pod wskazany adres lub – jeśli wyrażą Państwo chęć wzbogacenia zbiorów Stacji Muzeum – włączymy do naszej kolekcji.


Stacja Muzeum
ul. Towarowa 3
00-811 Warszawa
tel. +48 22 620 04 80 w. 123
e-mail: dominika.leszczynska@stacjamuzeum.pl lub historia@stacjamuzeum.pl

Sztandar Związku Drużyn Konduktorskich Rzeczypospolitej Polskiej Koło Wilno, 1929, zbiory Stacji Muzeum (nr inwentarzowy: MUZ/V/31)