29.11.2021

25 listopada, w Dniu Kolejarza, odbyła się gala rozdania nagród w IV Ogólnopolskim Konkursie Malarskim „Tu była Droga Żelazna Petersbursko-Warszawska”. Uroczystość miała miejsce na wystawie czasowej poświęconej 160. rocznicy uruchomienia Kolei Petersbursko-Warszawskiej.

Pierwsze miejsce przypadło Panu Tadeuszowi Dębskiemu za Obraz przedstawiający symbolicznie Petersburg i Warszawę oraz wkomponowany skład kolejowy. Drugie miejsce zdobyła Maria Magdalena Proskurowska za obraz pt. Podróż 160 lat temu – inspiracja wg fotografii. Trzecie miejsce zajął Pan Marek Błeszyński za pracę pt. Tu była droga żelazna petersbursko – warszawska. Jury konkursowe przyznało jeszcze dwa wyróżnienia: dla Pani Jolanty Rodak za obraz pt. Dawny most kolejowy w Grodnie oraz dla Pana Jerzego Jakubowa za obraz pt. Most.

IV Ogólnopolski Konkurs Malarski „Tu była Droga Żelazna Petersbursko-Warszawska” został zorganizowany przez Stację Muzeum wspólnie ze Stowarzyszeniem Krzewienia Sportu, Turystyki i Kultury „Kolejarz”. Jego celem było podkreślenie piękna historycznych obiektów architektury i infrastruktury kolejowej na terenach Polski, ze szczególnym uwzględnieniem dawnej Drogi Żelaznej Petersbursko-Warszawskiej. Ogłoszenie konkursu miało miejsce 31 marca br. Prace konkursowe przyjmowane były w Stacji Muzeum do dnia 15 sierpnia br.

Fot. Marcin Brzomiński

Finał IV Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego „Tu była Droga Żelazna Petersbursko-Warszawska”