02.06.2021

16 czerwca o godz. 18:00 zapraszamy na finisaż wystawy pt. „Harbin i Kolej Wschodniochińska”.

Udział w finisażu zapowiedzieli potomkowie budowniczych Kolei: Piotr Sudra (wnuk Jana, który z ramienia firmy K. Rudzki i Spółka budował wodociągi na trasie Kolei Wschodniochińskiej) oraz Tomasz Sławiński (prawnuk Albina Czyżewskiego, bohatera książki „Czyżewscy, Harbin i Kolej Wschodniochińska”). Na spotkaniu pojawi się też urodzony w Harbinie Jerzy Czajewski, wiceprezes Klubu Harbińczyków w Szczecinie.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie spotkanie z Dominiką Leszczyńską, kuratorką wystawy i autorką publikacji poświęconej historii Kolei Wschodniochińskiej, samego miasta Harbin, jak i polskiej rodzinie Czyżewskich, która miała swój udział w tym wielkim projekcie.

Wystawa otwarta została w Galerii Wagon Stacji Muzeum w maju 2020 r. i składa się z kilkudziesięciu fotografii archiwalnych pochodzących ze zbiorów własnych Stacji Muzeum, jak również ze zbiorów Książnicy Pomorskiej w Szczecinie i kolekcji prywatnych. Ekspozycji towarzyszy katalog.

WSTĘP WOLNY

Zaproszenie na finisaż wystawy „Harbin i Kolej Wschodniochińska”