Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności

Ok, zamknij
18.02.2021

16 maja 1898 roku u brzegów mandżurskiej rzeki Sungari, w ślad za „Świętym Innocentym”, zacumował kolejny statek Towarzystwa Kolei Wschodniochińskiej – „Błagowieszczeńsk”. Na jego pokładzie znaleźli się m.in. inżynierowie i grupa pracowników wyznaczonych do budowy kolei. Dzień ten uznawany jest za początek Harbina. Mijająca właśnie 122. rocznica tego wydarzenia zasługuje na uwagę również z innego powodu. Otóż, za założyciela „miasta Sungari” (bo tak początkowo określano główny ośrodek administracyjny Kolei Wschodniochińskiej) uważany jest Polak, inż. Adam Szydłowski.

Aby przybliżyć Wam historię budowy i eksploatacji linii kolejowej w północno-wschodnich Chinach, przygotowaliśmy unikatową wystawę fotografii w Galerii Wagon pt. „Harbin i Kolej Wschodniochińska”. Tworzą ją starannie dobrane i zaaranżowane kadry z zasobów Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie, zbiorów własnych Muzeum, jak również prywatnych kolekcji Jerzego Czajewskiego i Igora Strojeckiego. Zachęcamy Was do odwiedzenia Stacji Muzeum!

Wystawa czynna do 28.02.2021 r.


Harbin wystawa