30.11.2021

Z satysfakcją informujemy, że w dniu dzisiejszym (30 listopada) kończymy realizację projektu „Wydanie drukiem książki (reportażu historycznego) Dominiki Leszczyńskiej pt. Kolejarze z Wileńszczyzny”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego. Cel został osiągnięty!

Realizowany projekt był bardzo wymagającym przedsięwzięciem logistycznym. Obejmował nie tylko wydanie drukiem książki naszej koleżanki Dominiki Leszczyńskiej, ale również szereg działań promocyjnych, które zaowocowały powstaniem Portretu zbiorowego kolejarza kresowego.

Ukazanie się Kolejarzy z Wileńszczyzny było zwieńczeniem kilkuletnich prac badawczych, kwerend i rozmów ze świadkami, które Autorka odbywała również w trudnym czasie pandemii. Dopełnienie wydawnictwa planszą pamiątkową zwaną Portretem możliwe było dzięki włączeniu się w przedsięwzięcie potomków kresowych kolejarzy, którzy odpowiedzieli na nasze apele i nadesłali do Stacji Muzeum skany pamiątek rodzinnych. Rezultat zbiórki możecie Państwo oglądać na budynku dawnego dworca Warszawa Główna (obecnie siedziba naszej instytucji), a także w postaci kameralnej wystawy w „Galerii Wagon” i na naszej stronie internetowej www.stacjamuzeum.pl (informacje są stale aktualizowane i uzupełniane).

Do chwili obecnej materiały do Portretu udostępnili: Maryla Bertrand, Waldemar Bilski, Filip Chrzanowski, Filip Czajkowski, Jerzy Downarowicz, Ann i Kazimierz Drozdowscy (Wielka Brytania), Katarzyna Gardocka, Jolanta Franciszka Giedrojć-Gorąca, Małgorzata Jagielska, Andrzej Jankiewicz, Sebastian Jensz-Stawowczyk, Altea Milada Leszczyńska, Anna Lisek, Jerzy Michalak, Nonna Mudrova (Litwa), Przemysław Namsołek, Jurij Panin (Białoruś), Teresa Pierzchlewska-Matuszewska, Tomasz Rodziewicz, Karol Sienkiewicz, Marcin Szostak, Andrzej Wiński, Agnieszka Wybult i Karol Żuk. Dziękujemy!

18 listopada br. w Stacji Muzeum uroczyście podsumowaliśmy projekt, zaprezentowaliśmy zgromadzonej publiczności powstałą publikację oraz Portret. Wszystko wydarzyło się w obecności krewnych bohaterów książki i rodzin kresowych z całej Polski (a nawet ze Stanów Zjednoczonych!). Kilka dni później, 27-28 listopada, Dominika Leszczyńska odwiedziła z książką Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Poznaniu. Obszerniej napiszemy o tym w osobnym poście.

Co dalej? Kolejarze z Wileńszczyzny mają już zaproszenie do kilku miast w Polsce, gdzie po II wojnie światowej zawędrowali wysiedleni z Kresów. W przyszłym roku mamy nadzieję zawieźć też książkę do Wilna. Co istotne, rozrasta się również Portret – do istniejącej już galerii dołączają kolejni pracownicy dróg żelaznych.

Wokół wydawnictwa i Portretu będzie się jeszcze wiele działo, dlatego zachęcamy Państwa do śledzenia informacji na naszej stronie internetowej i facebooku.

Proj. graficzny Portretu Kolejarza Arkadiusz Rabiński

Patronat:
Literacka PKP-Jazda, „Koleje Mazowieckie – KM” (wydawca tytułu prasowego „KM – Moja Kolej”), Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce (właściciel tytułu prasowego „Głos Maszynisty”), Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei (wydawca tytułu prasowego „Raport Kolejowy”), Warszawskie Towarzystwo Genealogiczne, Fundacja Grupy PKP, Stowarzyszenie Muzealników Polskich Oddział Mazowiecki

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Dominika Leszczyńska
Adiunkt