Książka pt. „Dzieje Muzeum Kolejnictwa..." - wydawnictwo własne

Szanowni Czytelnicy, zachęcamy do zapoznania się z unikalną publikacją pt. „Dzieje Muzeum Kolejnictwa / Stacji Muzeum w latach
1927-2018”,
 wydaną w ramach projektu pt. „Promocja historii kolejnictwa”.

Został on dofinansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w formie dotacji celowej w 2018 r., w którym obchody 90-tej rocznicy powstania Muzeum zbiegły się z jubileuszem stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Głównym przesłaniem książki jest promocja misji oraz zbiorów Stacji Muzeum w Warszawie i Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, poprzez zaprezentowanie historii placówki w dość niekonwencjonalny sposób. Publikacja poza opisaniem dziejów, zbiorów, wydarzeń – ukazuje też nieodwracalne straty, jakie poniosło Muzeum podczas swojego funkcjonowania. Poza utratą eksponatów na wielką skalę, były też straty niewymierne, takie jak zniszczenie efektów pracy ludzkiej oraz ogromnego potencjału, który na skutek różnych wydarzeń, decyzji władz, prowadzonej w opisywanym czasie polityki - został albo niewykorzystany, albo roztrwoniony.

Mimo tych rozlicznych, wymienionych w książce przeszkód można w niej także przeczytać, że Muzeum wciąż się rozwija, m.in. poprzez poszukiwanie nowych form działalności programowej i popularyzatorskiej, promocję, edukację i zastosowanie nowoczesnych technologii. Wysiłek placówki jest doceniany przez publiczność, co potwierdza rosnąca od lat frekwencja.

Książkę można pobrać TUTAJ.

Uroczystość otwarcia Muzeum Kolejowego w Warszawie w nowej siedzibie, 13 grudnia 1931 r.

Odnawianie parowozu OKo-1 przez uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Warszawie, 1985 r.

Wydarzenie z okazji obchodów „140 lat Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej”, 1985 r.

Oficjalne otwarcie Sejmikowej Kolejki Wąskotorowej w Sochaczewie, 1 października 1922 r.

Pierwszy wagon motorowy PKS M1, wrzesień 1937 r.

Budynek Muzeum Kolei Wąskotorowej, wcześniej pełnił funkcję dworca tej kolei, 2006 r.

Zdjęcia pochodzą z omawianego wydawnictwa.