IV. Lekcje Specjalne

Zajęcia w Centrum Edukacjo-Turystycznym to jednak nie tylko tradycyjne lekcje stacjonarne. W swojej ofercie posiadamy trzy lekcje specjalne, które ukazują trzy istotne atrakcje turystyczne, znajdujące się w pobliżu trasy pociągu Retro: ruiny zamku książąt mazowieckich w Sochaczewie, kościół obronny w Brochowie i Puszcza Kampinoska. Zaletą tych lekcji jest to, że prowadzą je osoby specjalizujące się w danym temacie. Lekcje mogą odbywać się stacjonarnie w Centrum lub w każdym z wymienionych miejsc.

 

 

Lekcje obejmują także zwiedzanie Skansenu Lokomotyw Muzeum.

 

 

 

1. Po torach w przeszłość ziemi sochaczewskiej: Dzieje zamku w Sochaczewie

 

 

 

 

Lekcja przybliżająca dzieje najważniejszego obiektu architektury monumentalnej Sochaczewa i ziemi sochaczewskiej. Wzgórze zamkowe w Sochaczewie, to miejsce, w którym jak w soczewce skupiają się kluczowe wydarzenia historyczne dla miasta i powiatu. To tutaj założono pierwszy Sochaczew, tutaj powstał pierwszy jeszcze drewniany zamek książąt mazowieckich, wymurowany w następnych stuleciach, tutaj wreszcie rezydowali książęta, królowie i urzędnicy związani z historią Mazowsza oraz Polski. Tutaj też zapadały często najważniejsze dla Mazowsza decyzje. Zamek zmieniał się przez wieki. Był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Dziś po zakończeniu najnowszych badań możemy zaprezentować jego dzieje oraz przemiany architektoniczne w wiarygodny sposób. Możemy również zarysować perspektywy na wykorzystanie warowni w przyszłości. Zajęcia są adresowane przede wszystkim do dzieci oraz młodzieży z Sochaczewa i powiatu sochaczewskiego. Będą indywidualnie dostosowywane w zależności od grupy wiekowej.

 

W przypadku posiadania własnego transportu w cenie lekcji zawarte jest zwiedzanie ruin zamku z przewodnikiem.  Lekcja przeznaczona
dla szkół: podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych. Cena lekcji muzealnej: 60 zł za grupę do 25 osób + ulgowy bilet wstępu do Muzeum Kolei Wąskotorowej w wysokości 6 zł dla wszystkich uczestników lekcji.

 


 

2. Po torach w przeszłość ziemi sochaczewskiej: Brochów to nie tylko Chopin, czyli historia gminy Brochów, miejsca chrztu Fryderyka Chopina

 

 

 

Gmina Brochów, przez którą przebiega trasa sochaczewskiej kolei wąskotorowej, kojarzona jest dzisiaj przede wszystkim z postacią wybitnego polskiego kompozytora, jakim był Fryderyk Chopin, ochrzczony 23 kwietnia 1810 r. w kościele obronnym w Brochowie. Miejsce to może poszczycić się także historią, która sięga XI w. Teren obecnej gminy Brochów wpisywał się w najważniejsze wydarzenia w historii naszego kraju, takie jak przemarsz wojsk Władysława Jagiełły na Grunwald, insurekcję kościuszkowską, czy powstanie stycz-niowe. Uczestniczyły w nich nieprzeciętne osobowości tego miejsca, które są kompletnie nieznane, a godne zaprezentowania. Znajomość lokalnej historii gminy Brochów rozbudzi patriotyzm i nauczy dzieci oraz młodzież poszanowania dla rodzimej tradycji i kultury. W oparciu o pomoce dydaktyczne zostaną wyjaśnione m.in. takie pojęcia jak mała ojczyzna, patriotyzm lokalny, regionalizm, miejsce zamieszkania, a miejsce urodzenia. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby zgłębić wiedzę historyczną na temat miejsca pochodzenia Fryderyka Chopina.

 

Lekcja przeznaczona dla szkół: podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych. Cena lekcji muzealnej: 60 zł za grupę do 25 osób + ulgowy bilet wstępu do Muzeum Kolei Wąskotorowej w wysokości 6 zł dla wszystkich uczestników lekcji.

 


 

3. Zielona Kolejka: Wyjazdowa lekcja muzealna w sezonie kursowania pociągu Retro ( maj- październik)

 

 

 

 

Ze względu na bliskie sąsiedztwo Puszczy Kampinoskiej Stacja Muzeum Sochaczew jest wyjątkowo atrakcyjnym miejscem do przeprowadzenia wyjazdowej lekcji muzealnej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom grup szkolnych stworzono ofertę, która łączy w sobie standardową lekcję muzealną z przyjemnością podróżowania koleją i biwakowania na łonie natury. Od 2013 r., w sezonie przejazdów kolei wąskotorowej, zainaugurowano lekcję Zielona Kolejka, podczas której uczestnicy poznają florę i faunę Puszczy Kampinoskiej w warunkach nieporównanie atrakcyjniejszych niż klasa szkolna.

 

Przebieg lekcji:

• 9:50 – 10:30 – zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem

• 10:30 – 11:45 – przejazd pociągiem Retro do Puszczy Kampinoskiej, podczas którego odbywają się elementy edukacyjne

• 11:45 – 12:25 – zajęcia w trakcie spaceru po Puszczy Kampinoskiej

• 12:25 – 12:34 – przejazd pociągiem Retro do Tułowic

• 12:34  – 14:00 – ognisko z kiełbaskami w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach, połączone z elementami edukacyjnymi

• 14:14 – 15:20 – powrót pociągiem Retro do Sochaczewa, podczas którego odbywają się elementy edukacyjne

 

Lekcja przeznaczona dla szkół podstawowych. Cena lekcji muzealnej: 45 zł za uczestnika. Opłata dla opiekunów wynosi 19 zł (ubezpieczenie podczas podróży pociągiem Retro + zestaw piknikowy). Lekcja odbywa się w grupie do 25 osób. Istnieje możliwość wyboru droższego zestawu piknikowego. Cena lekcji zostanie podwyższona o różnicę, zgodnie z cennikiem zestawów.

 


 

4. Choinkowa lekcja muzealna: Spotkanie z Mikołajem w Muzeum (grudzień –styczeń)

 

 

 

Choinkowa lekcja muzealna została przygotowana z myślą o najmłodszych miłośnikach zarówno kolei jak i świątecznej atmosfery. Mikołaj, oprócz tego, że lubi dzieci, jest również miłośnikiem starych lokomotyw. W grudniu i styczniu pojawi się u nas ze swoimi pomocnikami, aby spotkać się z naszymi milusińskimi i poopowiadać im wiele ciekawych historii związanych z podróżowaniem koleją. A ma ich naprawdę wiele! Natomiast pomocnicy Św. Mikołaja zagwarantują świetną zabawę podczas kreatywnych zajęć plastycznych oraz zabaw ruchowych. Każdy z naszych małych gości otrzyma poczęstunek oraz paczkę z prezentami.

  

Plan spotkania:

1. Zwiedzanie skansenu z przewodnikiem.

2. Zajęcia:

•         głośne czytanie bajki „Expres polarny”,

•         zajęcia taneczne oraz ruchowe połączone z nauką tekstu piosenki, 

•         zajęcia plastyczne – tworzenie ozdób choinkowych,

•       spotkanie ze Św. Mikołajem, opowieść Mikołaja o jego podróży pociągiem do Muzeum; prezentacja    wierszyków i piosenek przygotowanych dla Mikołaja przez dzieci, rozdanie dzieciom prezentów.

   

Lekcja przeznaczona dla przedszkoli i szkół podstawowych (klasy I – III). Cena lekcji muzealnej: 30 zł za uczestnika, opiekunowie gratis. Lekcja odbywa się w grupie do 25 osób. Czas trwania: 120 minut. Termin: grudzień 2016 – styczeń 2017.