"100 minut żywej historii na 100-lecie Niepodległości - lekcja muzealna

11 listopada 1918 r. spełnił się najpiękniejszy sen pokoleń Polaków. Po 123 latach niewoli odrodziła się wolna Rzeczypospolita. Złożyło się na to wiele czynników, m.in. wyniszczająca zaborców Wielka Wojna. Carska Rosja, Cesarstwo Niemieckie oraz Austro-Węgry przestały istnieć. Polacy wykorzystali nadarzającą się okazję i dzięki wsparciu zwycięskich potęg rozpoczęli marsz ku wolności…

 

Podczas zajęć uczestnicy poznają historię odzyskania przez Polskę niepodległości. Pokażemy z jak wielkim zaangażowaniem polscy kolejarze walczyli o odrodzenie Ojczyzny. Odwiedzimy wagon salonowy, w którym zainscenizujemy podpisanie rozejmu pokojowego w Compiegne kończącego I wojnę światową. Podczas „żywej lekcji” opowiemy o Wielkiej Wojnie, która zmieniła układ sił na świecie. Omówimy losy Polaków pod zaborami, przybliżymy sylwetki najwybitniejszych Polaków, m.in. Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego i Romana Dmowskiego.  

 

100 minut na 100-lecie Niepodległości powinno przysłużyć się do zwiększenia wiedzy na temat odbudowy państwowości, a także przybliżyć historię polskiego kolejnictwa. Polskie Koleje Państwowe były symbolem rozwoju młodego państwa. Dokonania kolejnictwa w II Rzeczpospolitej to przykład tego, jak wiele można osiągnąć dzięki poczuciu służby i braterstwa.

 

Terminy lekcji: od października do grudnia 2018.

Miejsce zajęć: sale ekspozycyjne, skansen, wagon salonowy, wagon pocztowy.

Czas trwania: 100 minut.

Minimalna frekwencja: 22 osoby.


Do pobrania: