"100 minut żywej historii na 100-lecie Niepodległości - lekcja muzealna

11 listopada 1918 r. Polska po 123 latach odzyskała niepodległość. Jak do tego doszło? O tym będą mogli się przekonać wszyscy, którzy wezmą udział w wyjątkowych zajęciach zaplanowanych w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.

 

100 minut żywej historii na 100-lecie Niepodległości to lekcja, do przeprowadzenia której wykorzystana zostanie inscenizacja zrealizowana we wnętrzu zabytkowego wagonu osobowego. Historyczne postaci, specjalnie dla uczestników, zrekonstruują podpisanie rozejmu pokojowego w Compiègne, kończącego I wojnę światową, a będącego jednocześnie kamieniem milowym w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Druga część zajęć, pn. Sochaczew i jego droga do wolności – wybrane zagadnienia, odbędzie się w sali dydaktycznej Centrum Edukacyjno-Turystycznego i dotyczyć będzie odzyskania niepodległości w ujęciu lokalnym. W ramach trzeciej części zaprosimy do udziału w Muzealnej Grze Terenowej w skansenie pn. W poszukiwaniu Bryki Marszałka Piłsudskiego, dzięki której w ciekawy sposób będzie można zapoznać się z taborem kolejowym związanym z okresem sprzed 100 lat, gdy Polska odzyskała niepodległość. Lekcja ma na celu poszerzenie wiedzy na temat odbudowy państwowości polskiej i to zarówno z perspektywy ogólnokrajowej, jak i sochaczewskiej. Przybliżona zostanie również historia polskiego kolejnictwa, które w odzyskaniu niepodległości odegrało istotną rolę.

 

Przebieg zajęć:

1. Inscenizacja historyczna w zabytkowym wagonie pn. Podpisanie rozejmu pokojowego w Compiegne.
2. Lekcja w sali edukacyjnej Centrum Edukacyjno-Turystycznego pn. Sochaczew i jego droga do wolności” – wybrane zagadnienia.
3. Muzealna gra terenowa w skansenie pt. W poszukiwaniu Bryki Marszałka Piłsudskiego.

 

Zajęcia przeznaczone są dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Cena lekcji muzealnej wynosi 20 zł od uczestnika. Minimalna frekwencja grupy to 22 osoby. Opiekunom grup przysługuje wstęp bezpłatny. Zapisów na lekcję dokonuje Dział Promocji i Marketingu Stacji Muzeum w Warszawie pod nr. tel. 22 620 04 80 w. 112 lub adresem e-mail promocja@stacjamuzeum.pl. Aby wziąć udział w zajęciach konieczne jest wcześniejsze dokonanie rezerwacji.

 

Terminy lekcji: 28 listopada, 5 grudnia, 12 grudnia i 19 grudnia. Lekcje będą odbywać się w godzinach: 10:00, 10:50, 11:30, 12:15 oraz 13:00.

 

Serdecznie zapraszamy!