Dzień Dziecka w stylu Retro po raz piąty – podsumowanie

W sobotę, 1 czerwca br., Muzeum Kolei Wąskotorowej obyła się już piąta edycja „Dnia Dziecka w stylu Retro”.

 

Stacjonarną imprezę, tym razem urozmaiciliśmy poprzez specjalny kurs pociągu Retro do Puszczy Kampinoskiej i Tułowic. Wyruszyły również, aż trzy darmowe przejazdy zabytkowym składem na trasie Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Miasto – Sochaczew Wąskotorowy.

 

Po raz pierwszy w ramach „Dnia Dziecka w Stylu Retro” odbył się kurs zabytkowego składu z Sochaczewa na skraj Puszczy Kampinoskiej.

 

W trakcie pikniku na polanie w Tułowicach, przygotowane zostały specjalne atrakcje dla dzieci: malowanie na rolce papieru pociągu marzeń, zdjęcia na ściance z kolejowymi atrybutami, a także kolorowanki.

 

Pociąg z zadowolonymi turystami powrócił do naszej placówki o 15:20.

 

 

Dodatkowo w godzinach 14.30–18.00 w muzealnym skansenie zaaranżowane zostały liczne atrakcje dla małych miłośników kolejnictwa.

 

W ramach „Kolejowego Kącika Zabaw” przygotowane zostały drewniane klocki, kolejowe memory, puzzle i kolorowanki. 

 

Po raz pierwszy była możliwości sklejenia kartonowego modelu lokomotywy spalinowej Lxd2, która zwyczajowo prowadzi składy turystyczne w naszym muzeum.

 

Anglojęzyczne Niepubliczne Przedszkole oraz Żłobek "Leśne Skrzaty" zaaranżowały „Wagon Przedszkolaka”, gdzie można było uczestniczyć w konkursach oraz zabawach takich jak: bańki mydlane, tatuaże, malowanie buziek, czy zwierzątka z baloników. Atrakcje te, były dodatkowo nagradzane, co jeszcze bardziej uszczęśliwiało najmłodszych. 

 

Tradycyjnie już, wziąć można było udział w Muzealnej Grze Terenowej. Tym razem, aby otrzymać interesujący upominek należało podążać po skansenie szlakiem pytań i wskazówek, by finalnie móc odnaleźć Brykę Marszałka Piłsudskiego.

 

Ponadto, pokazy pierwszej pomocy dla najmłodszych zaaranżował strażak ochotnik Robert Gajda z OSP Nowa Sucha.

 

W sali konferencyjnej Centrum Edukacyjno-Turystycznego w ramach „Kolejowego Kina Malucha”, odbywała się projekcja bajek związanych z koleją. Chętni, malowali także wymarzony pociąg z jak największą ilością wagonów, czy to specjalnymi flamastrami na tkaninie, czy też kredą na peronie.

 

Najmłodsi licznie korzystali z przejażdżek drezyną wahadłową, a niektórzy również razem z rodzicami piekli przy ognisku kiełbaski.

 

Czas umilała fotobudka „Happy Lustro” oraz dmuchańce, które pozwoliły dzieciom zaznać przygody w otoczeniu zabytkowych pojazdów kolejowych.

 

 

W trakcie imprezy nasi goście z zainteresowaniem zwiedzali największą w Polsce kolekcję taboru wąskotorowego, a także muzealne wystawy - w tym najnowszą ekspozycję stałą pt. "Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922-1984". Goście, chętnie korzystali również z naszych makiet kolejowych, szczególnie z tej która przenosi w realia modelarskie szlak sochaczewskiej wąskotorówki.

 

Najbardziej wyczekiwaną atrakcją były trzy bezpłatne przejazdy muzealnym pociągiem Retro na trasie Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Miasto – Sochaczew Wąskotorowy. Udekorowany skład naprzemiennie prowadzony był przez dwie lokomotywy spalinowe o oznaczeniach Lxd2-342 oraz Lyd1-226. Ta druga, wyjeżdża z muzealnego zaplecza tylko na specjalne okazje, a niewątpliwie taką był nasz kolejowy Dzień Dziecka. W trakcie kursów dzieci mogły liczyć na życzenia od pracowników jednostki oraz coś słodkiego.

 

Z uwagi na duże zainteresowanie impreza przedłużyła się do godziny 18:30.

 

W trakcie tegorocznego „Dnia Dziecka w Stylu Retro” odwiedziły nas w sumie 1442 osoby. W tym, 601 pasażerów przewiezionych czterema wyprawionymi tego dnia składami Retro.

 

 

Do zobaczenia za rok!

 

Impreza odbyła się dzięki współpracy z naszymi partnerami:

•  Anglojęzyczne Niepubliczne Przedszkole oraz Żłobek „Leśne Skrzaty”,

•  Fotobudka „Happy Lustro”,

•  Hufiec ZHP Sochaczew.

 

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Sochaczew oraz portal e-Sochaczew.pl.

 

Fot. M. Przygoda-Stelmach, T. Karolak