Koleją do Kultury

Dnia 23 stycznia ruszyła akcja pt. Koleją do Kultury. Przez cały rok na podstawie biletu Kolei Mazowieckich wejście do Stacji Muzeum oraz Muzeum Kolei Wąsktorowej w Sochaczewie w wysokości 50% ceny biletu normalnego tj. 6 zł.

 

Warto zachować skasowany bilet Kolei Mazowieckich. Okazując go w kasie Stacji Muzeum w Warszawie, czy Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, można go wymienić na ulgowy bilet wstępu. Przez 30 dni od przejazdu pociągiem. Oferta obowiązuje do końca roku.

Akcja „Koleją do Kultury” obejmuje obok naszych placówek również 12 innych instytucji kultury. Głównie są to muzea i skanseny, ale także Teatr Polski w Warszawie czy Teatr Dramatyczny w Płocku. W większości przypadków skasowany bilet kolejowy wymienia się na ulgowy bilet wstępu. Jednak do Muzeum Sportu wchodzi się bezpłatnie, a do sali Mazowieckiego Instytutu Kultury przy ul. Elektoralnej taniej aż o 30 zł. W innych instytucjach zniżki sięgają od 15 do 40%. Projekt premiuje finansowo tych, którzy wybierając rozwiązanie ekologiczne (dojazd koleją nie wytwarzającą smogu), zechcą skorzystać z dóbr kultury. Coś dla mieszkańców Mazowsza, ale i dla przyjezdnych. Bo jak zauważa Adam Struzik, marszałek Województwa Mazowieckiego, atrakcyjność turystyczną regionu mierzy się ofertą kulturalną. Umowę podpisała dyrektor Stacji Muzeum, Joanna Kazimierska.

– Będę monitorować efekty. Jeśli dojeżdżający do pracy w Warszawie skorzystają z tej inicjatywy, zachęcę więcej placówek kulturalnych, może i sportowych, by dołączyły – zapowiada Bożena Żelazowska (Stacja Muzeum), przewodnicząca Komisji Kultury Sejmiku Województwa.

– Kolej łączy. Od dziś z 13 instytucjami kultury. Porozumienie obowiązuje do końca roku, ale przedłużenie uważam nie tylko za możliwe, ale i konieczne – twierdzi Dariusz Grajda, członek zarządu Kolei Mazowieckich. Na dziś zniżki nie obejmują jeszcze posiadaczy rozszerzonej warszawskiej karty miejskiej (wspólny bilet ZTM-KM-WKD). Jak będzie za rok, czas pokaże. Rozważa się by w przyszłości oferta objęła również miejsca noclegowe przy oddalonych muzeach.

Lista instytucji kultury, w których do końca 2017 r. obowiązuje zniżka:

 

 1. Stacja Muzeum w Warszawie i Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie
 2. Teatr Polski w Warszawie
 3. Muzeum Sportu w Warszawie
 4. Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie 
 5. Muzeum Literatury w Warszawie 
 6. Teatr Dramatyczny w Płocku 
 7. Europejskie Centrum Artystyczne im. Chopina w Sannikach 
 8. Muzeum Etnograficzne w Warszawie 
 9. Muzeum Wsi Radomskiej 
 10. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu 
 11. Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu 
 12. Muzeum Niepodległości w Warszawie 
 13. Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej 

Fot. Adam Sawicki

 

Więcej o akcji można przeczytać tutaj.


Do pobrania: