Obrazy, fotografie i rzeźby inspirowane zabytkami Stacji Muzeum w Warszawie oraz Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie zagościły w Instytucie Polskim w Bratysławie. Wernisaż wystawy poplenerowej

 

 

 

"Zatrzymać czas”, to tytuł pleneru malarskiego, który odbył się w czerwcu ubiegłego roku na terenie Stacji Muzeum w Warszawie i Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Jego pomysłodawczynią była pani Bożena Żelazowska - przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. "Po raz pierwszy w historii Stacji Muzeum nasza wystawa gości za granicą. Z dumą prezentujemy artystyczną wizję zabytkowej kolei i pięknej przyrody Mazowsza utrwaloną na płótnie, w rzeźbie i fotografii” powiedziała podczas wernisażu Bożena Żelazowska. Stacja Muzeum zaprosiła do współpracy artystów, którzy pod czujnym okiem komisarza Antoniego Wróblewskiego starali się utrwalić wiekowe lokomotywy i całe składy dumnie stojące na starym Dworcu Warszawa Główna. Właśnie poprzez sztukę udaje się dziś zachować w pamięci obraz zabytków przeszłości polskiego kolejnictwa, polskiej myśli technicznej XIX i XX wieku. Artystów zafascynowały przepiękne pejzaże, urokliwa przyroda oraz perły architektury Sochaczewa i jego okolic: Zamek Książąt Mazowieckich czy bazylika pw. św. Jana Chrzciciela w Brochowie, gdzie został ochrzczony Fryderyk Chopin.

 

 

Ekspozycję w Instytucie Polskim w sercu Bratysławy otworzyli: pani Bożena Żelazowska - przewodnicząca Komisji Kultury
i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, dyrektor Instytutu Polskiego w Bratysławie pan Jacek Gajewski, dyrektor ds programowych Instytutu Polskiego pani Monika Olech oraz kierownik Działu Ekspozycji i Wystaw Czasowych Stacji Muzeum w Warszawie pan Sławomir Majcher. Niezwykłe dzieła będzie można oglądać na poplenerowej wystawie do 12 czerwca.