Po wąskim torze ku Niepodległości – zapraszamy!

 

 

W roku 2018 obchodzimy niezwykłą rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Muzeum Kolei Wąskotorowej włącza się w lokalne obchody tego święta. W sobotę 10 listopada zapraszamy na wydarzenie, które nieprzypadkowo zatytułowaliśmy Po wąskim torze ku niepodległości. Tego dnia w godzinach 13.00 – 18.00 zachęcamy do wspólnego świętowania w klimacie kolejowego pikniku z wątkami patriotycznymi.Motywacją do organizacji imprezy, poza oczywistą chęcią upamiętnienia ważnego wydarzenia, jest również wola zaprezentowania interesujących zdarzeń do jakich doszło w Sochaczewie dnia 11 listopada 1918 r. Przypomnijmy, że właśnie wtedy miejscowi strażacy wespół z Polską Organizacją Wojskową oraz przedstawicielami lokalnej społeczności zasłużyli się w akcji rozbrajania ponad trzystuosobowego garnizonu niemieckiego, a także podczas przejmowania z rąk zaborcy najważniejszych budynków w mieście, w tym również dworca kolejowego. Dokładnie rok później, na pamiątkę niniejszych zdarzeń, sochaczewscy kolejarze ufundowali z własnych składek na ścianie tegoż dworca tablicę kamienną, skutą następnie zapewne przez okupantów podczas II wojny światowej. Jej pozostałości odnalezione pod koniec lat 90-tych XX w., przekazane zostały do Muzeum Kolei Wąskotorowej. W roku bieżącym ten ważny artefakt udało się poddać konserwacji i wyeksponować w ramach wystawy Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922-1984. Teraz właśnie – 10 listopada – chcemy zaprosić na symboliczne jej odsłonięcie, dzięki czemu przywrócimy mieszkańcom ten lokalny symbol odzyskania niepodległości. W trakcie imprezy zachęcamy również do wysłuchania prelekcji pt. Sochaczew i jego droga do wolności – wybrane zagadnienia. Dzięki wystąpieniu poznamy związki kolei sochaczewskiej z zagadnieniem niepodległości oraz dowiemy się o powiązaniach Ignacego Jana Paderewskiego oraz gen. Józefa Hallera z naszym miastem.

Najciekawszą zapewne atrakcją, na jaką chcemy tego dnia zaprosić, będzie specjalny kurs pociągu Retro, który udekorowany w barwy narodowe, wyruszy w podróż na odcinku Sochaczew Wąskotorowy (muzeum) – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy. W ramach imprezy zachęcamy również całe rodziny do wzięcia udziału w warsztatach, podczas których najmłodsi będą mogli skorzystać z niepodległościowych kolorowanek, wykonać kotyliony, a także karty z patriotycznymi życzeniami. Ponadto w ramach plenerowego pikniku zaoferujemy bezpłatne przejażdżki drezyną oraz udział w Muzealnej Grze Terenowej pn. W poszukiwaniu Bryki Marszałka Piłsudskiego (nagrody dla wszystkich uczestników). Będzie również można upiec na ognisku kiełbaskę (prowiant we własnym zakresie), a  następnie spożyć ją w kolejowym klimacie, specjalnie udostępnionego, zabytkowego wagonu barowego. Szczegóły imprezy poniżej w PROGRAMIE.

Bilety na kurs zabytkowym składem można zamówić, dzwoniąc pod numer telefonu (46) 862-59-75 lub pisząc maila na adres rezerwacja@stacjamuzeum.pl (ceny biletów poniżej). Będą one wydawane w dniu wydarzenia (10 listopada) od godz. 12:00 do 13:00. W przypadku nieodebrania wcześniej zamówionych biletów rezerwacja przepada. Oprócz opłaty za przejażdżkę pociągiem Retro, tego dnia wstęp do muzeum oraz wszystkie inne atrakcje pikniku przewidziane dla naszych gości będą bezpłatne.

 

 

Ceny biletów na pociąg Retro:
•    dzieci do 7 roku życia – bilet bezpłatny,
•    dzieci i młodzież szkolna oraz dorośli – 9 zł.

 


Po wąskim torze ku niepodległości – PROGRAM

13:00 – 13:30 (sala wystawowa Centrum Edukacyjno-Turystycznego) – odsłonięcie odrestaurowanej tablicy kamiennej, ufundowanej przez sochaczewskich kolejarzy w 1919 r.

13:30 – 14:30 (muzealny skansen) – przejazd pociągu Retro na odcinku Sochaczew Wąskotorowy (muzeum) – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy.

14:30 – 17:00 (muzealny skansen oraz sala dydaktyczna Centrum Edukacyjno-Turystycznego) – kolejowy piknik z wątkami patriotycznymi:

•    Muzealna Gra Terenowa W poszukiwaniu Bryki Marszałka Piłsudskiego (muzealny skansen, 14:30 – 16:00),
•    bezpłatne przejazdy drezyną (muzealny skansen, 14:30 – 16:00),
•    warsztaty dla najmłodszych: niepodległościowe kolorowanki, wykonywanie kotylionów oraz kart z patriotycznymi życzeniami (sala dydaktyczna Centrum Edukacyjno-Turystycznego 14:30 – 17:00),
•    ognisko w skansenie (prowiant we własnym zakresie, muzealny skansen, 14:30 – 17:00),
•    udostępnienie wnętrza wagonu barowego typu 3Aw (muzealny skansen, 14:30 – 17:00).

17:00 – 18:00 (sala konferencyjna Centrum Edukacyjno-Turystycznego) – Sochaczew i jego droga do wolności – wybrane zagadnienia – prelekcja asystenta muzealnego Łukasza Popowskiego.

 


Serdecznie zapraszamy!