Podsumowanie lekcji mobilnej

Lekcja mobilna "Po torach w przeszłość ziemi sochaczewskiej" – podsumowanie

 

W sezonie turystycznym wycieczki pociągiem Retro stanowią główną atrakcję Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Oprócz klientów indywidualnych i małych grup rodzinnych dużą część wakacyjnych pasażerów stanowią zorganizowane grupy dzieci i młodzieży. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, stworzyliśmy ofertę, która połączyła przyjemne z pożytecznym. Standardowy przejazd naszym zabytkowym pociągiem wzbogaciliśmy o nowe elementy edukacyjne ujęte w ciekawej i niebanalnej formule. Tak powstała nowa lekcja muzealna, będąca jedną z propozycji programu "Wakacji z wąskotorówką 2019", a realizowana się w każdą środę lipca i sierpnia br.

 

"Po torach w przeszłość ziemi sochaczewskiej" to lekcja mobilna, której założeniem było powiązać stacjonarne zajęcia muzealne z przyjemnością podróżowania koleją i biwakowania na łonie natury. Zadanie to udało się wdrożyć dzięki kompilacji kilku elementów. Pierwszym było zwiedzanie muzealnego skansenu z przewodnikiem, w trakcie którego prezentowane były najciekawsze obiekty ze zbiorów muzeum i przybliżane dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej. W kolejnym etapie, odbywającym się w trakcie kursu składu Retro do Puszczy Kampinoskiej, uczestnicy zapoznawali się z dziejami Sochaczewa i ziemi sochaczewskiej oraz oglądali najważniejsze atrakcje historyczne i przyrodnicze naszej małej ojczyzny, zarówno te mijane za oknem, jak i prezentowane na przygotowanych fotografiach. Zwieńczeniem lekcji był piknik z ogniskiem w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach, podczas którego nasi goście utrwalali na łonie przyrody zdobytą wcześniej wiedzę, uczestnicząc w "Puszczańskiej grze terenowej" z upominkami.

 

Miło nam, że nasza letnia propozycja spotkała się z dużym zainteresowaniem, a jednocześnie z pozytywnym odbiorem. W zajęciach wzięło bowiem udział łącznie aż 890 uczestników. W związku z tym planujemy realizację lekcji również poza okresem wakacyjnym i włączenie jej na stałe do naszej oferty edukacyjnej.

 

Monika Szymańska

Tomasz Karolak

asystenci muzealni

Muzeum Kolei Wąskotorowej

w Sochaczewie

 

 

Fot. M. Przygoda-Stelmach, M. Szymańska, T. Karolak