Skarby wąskotorowych szlaków – nowa lekcja muzealna

W Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie zgromadzono największą kolekcję pojazdów wąskotorowych w Polsce, a według niektórych nawet w Europie. Wiele z nich to unikalne skarby techniki. Aktualnie 226 sztuk taboru kolejowego, dedykowanego na różne szerokości toru, znajduje się w Sochaczewie, zaś kolejnych 36 przekazanych zostało w użyczenie różnym podmiotom w całej Polsce. Z tej liczby, aż 165 jednostek jest obecnie eksponowanych w muzealnym skansenie.

 

Nowa lekcja „Skarby wąskotorowych szlaków” pozwoli poznać wyjątkową historię najcenniejszych pojazdów. Począwszy od najstarszego zachowanego parowozu wąskotorowego w Polsce z 1882 r., poprzez kolejne trzy XIX-wieczne lokomotywy parowe, elektrowóz Siemens z 1898 r., po jedyny zachowany parowóz Powiatowej Kolei Sochaczewskiej z 1924 r. Dzięki zajęciom będzie można również dowiedzieć się nieco więcej o ośmiu pasażerskich wagonach Retro z przełomu XIX  i XX w., wagonie kolei konnej Rudka-Mrozy z 1902 r., jak również o pojazdach wąskotorowych związanych ze znanymi postaciami z Polskiej historii, czyli tzw. Bryce Marszałka Piłsudskiego z lat 1926-1927, jak również tzw. Salonce Generała Jaruzelskiego z 1930 r. Lekcja odbywająca się w sali dydaktycznej Centrum Edukacyjno-Turystycznego, wzbogacona została o ciekawą grę mobilną, zaaranżowaną w muzealnym skansenie, dzięki której znaczną część prezentowanych pojazdów będzie można zobaczyć osobiście.

 

Zajęcia adresowane są dla dorosłych, a także dzieci i młodzieży ze szkół ponadpodstawowych oraz podstawowych (klasy 4-8). Cena lekcji muzealnej wynosi 60 zł za grupę do 25 osób oraz koszt biletu wstępu do placówki (bilet normalny – 12 zł, bilet ulgowy – 6 zł). Dla szkół z terenu Sochaczewa i powiatu sochaczewskiego cena lekcji wynosi jedynie 60 zł (za grupę do 25 osób).

 

W celu zarezerwowania zajęć należy zadzwonić pod numer telefonu (46) 862 59 75, bądź wysłać e-mail na adres centrum@stacjamuzeum.pl.

 

Zapraszamy!