Szkoła podstawowa klasy I - III

„Podróże po świecie bajek” – nowość w ofercie

Podczas tej lekcji muzealnej razem z Asią i jej przyjacielem, jamnikiem Ralfem zaprosimy dzieci do świata nauki i techniki. Na podstawie tekstu autorstwa profesora Ryszarda Tadeusiewicza pt. „Czemu pociągi jeżdżą po żelaznych torach?” dowiemy się wielu interesujących rzeczy na temat ogromnych, ciężkich lokomotyw, pachnących oliwą i pędzących po "podwójnych stalowych szynach". Wizyta w Stacji Muzeum będzie doskonałą okazją, by przyjrzeć się tym ogromnym maszynom z bliska.

 

Czas trwania: 60 min

Cena: 60 zł od grupy (do 25 dzieci) + bilety wstępu (opiekunowie bezpłatnie)

 

 

 

„Zawody kolejowe” - nowość w ofercie

Po zwiedzeniu sal wystawowych oraz skansenu lokomotyw lekcja kontynuowana jest w wagonie kolejowym. Tam dzieci wcielają się w role pracowników kolei: maszynisty, konduktora, kierownika pociągu, dyżurnego ruchu, czy megafonisty i dowiadują się na czym polega ich praca. Tym samym w praktyczny sposób poznają zawody kolejowe.

W grudniu każdego roku na bazie tej lekcji, organizujemy w jej trakcie spotkanie ze św. Mikołajem. Zamówienia na tę specjalną lekcję przyjmujemy przez cały rok. 

 

Czas trwania: 90-120 minut

Cena (zawiera poczęstunek i upominek): 30 zł/osoba (grupa do 25 osób). Opiekunowie bezpłatnie.

 

Lekcja w wagonie pocztowym

 

Listy, pocztówki, telegramy... tradycyjna poczta powoli odchodzi w zapomnienie. Wciąż jednak czerpiemy wielką przyjemność z otrzymywania „papierowej” korespondencji od kogoś bliskiego. Niezależnie od sposobu komunikowania, zasady pozostają niezmienne: grzecznościowa forma zwracania się do odbiorcy, informacja o nadawcy, umiejętność przedstawienia sprawy, której dotyczy korespondencja. Wiąże się to również z wieloma zagrożeniami płynącymi ze świata. Uczestnicy zajęć dowiedzą się komu można podawać informacje na temat przetwarzania danych osobowych, a lekcja pomoże w wychowaniu i kształceniu dzieci w obszarze najważniejszym, czyli własnego bezpieczeństwa.

 

Czas: 75 minut

Cena: 120 zł od grupy (do 25 dzieci) + bilety wstępu (opiekunowie bezpłatnie)

 

 

Lekcje z Niepodległą

 

Podczas zajęć podejmiemy rozważania na temat: patriotyzmu, godła, ojczyzny, honoru, odwagi i bohaterstwa. Dzięki eksponatom i opowieściom o historii polskich kolejarzy – uczestników walk z okupantem, te pojęcia wypełni autentyczna i bogata treść. Podczas zajęć uczestnicy zostaną podzieleni na kilkuosobowe zespoły, które będą przygotowywać projekty: plakatu lub sztandaru. Praca ma uwzględniać symbole narodowe oraz hasło, które najlepiej odda ich podniosły charakter.

 

Czas trwania: 90 min

Cena: 120 zł od grupy (do 25 dzieci) + bilety wstępu (opiekunowie bezpłatnie)

 

 

 

„Kolej moich marzeń”

 

Zostać maszynistą ogromnego pociągu, to marzenie niejednego dziecka. Podobnie jak podróże oraz poznawanie nowych miejsc. Bardzo ważnym elementem edukacji dzieci jest bezpieczeństwo własne oraz otoczenia, w którym żyjemy. Właściwe korzystanie ze środków publicznej komunikacji jest podstawą tego bezpieczeństwa. Istotną sprawą jest też myślenie o ochronie środowiska i ekonomicznym korzystaniu ze środków transportu.

 

Czas trwania: 60 min.

Cena: 60 zł od grupy (do 25 dzieci) + bilety wstępu (opiekunowie bezpłatnie)

 

 

 

„Bezpieczna droga do domu i szkoły”

 

Inspiracją dla tej lekcji  jest kampania społeczna Bezpieczny przejazd - „Zatrzymaj się i żyj!”. Celem zajęć jest kształtowanie pozytywnych zachowań na przejazdach i przejściach kolejowych, a także podnoszenie świadomości zagrożeń wynikających z niezachowywania szczególnej ostrożności na terenach kolejowych.

 

Czas trwania: 60 min

Cena: 60 zł od grupy (do 25 dzieci) + bilety wstępu (opiekunowie bezpłatnie)

 

 

 

„Dlaczego pociąg jedzie?”

 

Podczas tych zajęć zabieramy dzieci w podróż do przeszłości… Opowiadamy o historii kolei, od powstania toru do uruchomienia szybkich kolei. Prezentujemy ciekawostki, między innymi o rozkładzie jazdy pociągów, pokazujemy również zdobycze techniki, które pomogą w rozwijaniu ciekawości otaczającego świata oraz budowaniu pozytywnego stosunku do nauki i techniki.

 

Czas: 60 minut                                                                                             

Cena: 60 zł od grupy (do 25 dzieci) + bilety wstępu (opiekunowie bezpłatnie)

 

 

 

„Podróże Lampo”

 

Książka pt. „O psie, który jeździł koleją” Romana Pisarskiego, to lektura dla uczniów klas trzecich, opowiadająca losy bohaterskiego psa o imieniu Lampo, który wcielał się w pracownika kolei. Podczas zajęć dzieci zobaczą wagon, którym podróżował Lampo, a także dowiedzą się czym pies zajmował się na kolei. Uczniowie poznają znaczenie pojęć takich jak: zawiadowca, dyżurny ruchu, konduktor czy semafor. W trakcie lekcji będą omówione także zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa w pociągach i na dworcach oraz zagrożenia występujące na przejazdach kolejowych.

 

Czas: 60 minut                                                                                             

Cena: 60 zł od grupy (do 25 dzieci) + bilety wstępu (opiekunowie bezpłatnie)

 

 

Zajęcia modelarskie

 

Chcesz zostać modelarzem? Tworzy miniatury wielkich konstrukcji? Każdy wiek jest dobry na rozpoczęcie przygody z modelarstwem. Przyjdź do nas na zajęcia i przekonaj się, że modelarstwo kolejowe, to nie tylko zabawa, ale też zdobywanie wiedzy technicznej i umiejętności manualnych, które mogą się przydać w niejednej sytuacji...

 

Czas: 90 minut

Cena: 120 zł od grupy (do 25 dzieci) + bilety wstępu (opiekunowie bezpłatnie)