Wierszotorówka 2020 - Relacja

Literacko, poetycko i muzycznie, ale w kolejowym klimacie. Tak w ostatni piątek i sobotę można było spędzić czas w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. A wszystko to za sprawą kolejnej, czwartej już edycji Festiwalu pn. „Noc Poezji i Muzyki Wierszotorówka”, a także ogólnopolskiej akcji „Narodowego Czytania”. Oba wydarzenia, zwyczajowo zorganizowane przez Stowarzyszenie Sochaczewskie Wieczory Literackie „Atut”, odbyły się na terenie naszej placówki, która ponownie była partnerem imprezy.

 

Tegoroczna, IV edycja Festiwalu „Noc Poezji i Muzyki Wierszotorówka”, zgromadziła w piątek 21 sierpnia liczne grono poetów oraz miłośników poezji i muzyki, nie tylko z Sochaczewa, ale i z całej Polski. Tego dnia, w otoczeniu zabytkowych lokomotyw i wagonów, odbyła się prezentacja twórczości trzech poetów, tj. Kazimierza Linde, Marka Cieśli oraz reprezentującego Sochaczew Janusza Budnika. Wydarzeniu towarzyszyła oprawa muzyczna, w wykonaniu wspomnianego już Marka Cieśli. Ciekawym dopełnieniem był również jego autorski „Kolejowy Wernisaż”. Ponadto, każdy chętny mógł wziąć udział w „Turnieju Jednego Wiersza”, który tradycyjnie jest stałym punktem programu „Wierszotorówki” i z roku na rok cieszy się niesłabnącą popularnością.

 

Następnego dnia, tj. w sobotę 22 sierpnia, odbyła się zaś akcja „Narodowego Czytania”, która rozpoczęła się już w trakcie podróży pociągiem Retro, prowadzącym z Sochaczewa do Tułowic. Członkowie Stowarzyszenia Sochaczewskie Wieczory Literackie „Atut” zainaugurowali „Narodowe Czytanie” podczas pikniku w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach, co zgromadziło liczne audytorium wśród turystów. Warto zaznaczyć, że akcja była również kontynuowana w przestrzeni muzealnego skansenu po powrocie zabytkowego składu. Przypomnijmy, że lekturą tegorocznego „Narodowego Czytania” było wybitne dzieło polskiego romantyzmu, tj. „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Gościem specjalnym „Wierszotorówki” był Robert Tondera,  aktor  teatralny, filmowy oraz dubbingowy, znany z Teatru Rampa. Tego dnia odbył się również „Konkurs na Wiersz Kolejowy”, w którym nagrodę ufundował projekt Literacka PKP-Jazda.

 

Cieszymy się, że nasze muzeum może brać udział w tego typu przedsięwzięciach. Dziękujemy za inspirujące i miłe spotkanie, a już za rok zapraszamy do naszej placówki na kolejną, jubileuszową edycję „Wierszotorówki” i „Narodowego Czytania”.

 

W ostatni weekend 21 i 22 sierpnia 2020 r. w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie odbyła się IV edycja Festiwalu pn. „Noc Poezji i Muzyki Wierszotorówka”, a także ogólnopolska akcja „Narodowego Czytania”, których organizatorem było sochaczewskie Stowarzyszenie Wieczory Literackie „Atut”. W tym roku uczestnicy zmierzyli się z „Balladyną” Juliusza Słowackiego. Wydarzeniu towarzyszyła kolejowa wystawa malarstwa Marka Cieśli, a gościem specjalnym był Robert Tondera, polski aktor teatralny, filmowy oraz dubbingowy, członek zespołu Teatru Rampa w Warszawie.

 

fot. Jolanta Stelmasiak/Stowarzyszenie „Atut”