Wierszotorówka i Narodowe Czytanie w Muzeum Kolei Wąskotorowej

Miło nam poinformować, iż 21 i 22 sierpnia br., w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie gościć będziemy IV edycję Festiwalu pn. „Noc Poezji i Muzyki Wierszotorówka”, a także ogólnopolską akcję „Narodowego Czytania”. Oba wydarzenia, zwyczajowo zorganizowane przez Stowarzyszenie Sochaczewskie Wieczory Literackie „Atut”, odbędą się na terenie naszej placówki, która ponownie będzie partnerem imprezy.

 

Pierwsza z nich, czyli Festiwal „Wierszotorówka” rozpocznie się w piątek, 21 sierpnia o godzinie 18.00. W programie tego wydarzenia przewidziano prezentację twórczości trzech poetów, tj. Kazimierza Linde, Marka Cieśli oraz reprezentującego Sochaczew Janusza Budnika. Tradycyjnie odbędzie się również „Turniej Jednego Wiersza”. Wydarzeniu towarzyszyć będzie muzyka wspomnianego już Marka Cieśli, a także jego autorski „Kolejowy Wernisaż”.

 

„Narodowe Czytanie”, przewidziane jako drugie w kolejności, odbywać się będzie w sobotę 22 sierpnia i to zarówno w wagonach Pociągu Retro podczas podróży zabytkowym składem, jak też w trakcie pikniku w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach, a finalnie także w przestrzeni muzealnego skansenu. Przypomnijmy, że w tym roku do „Narodowego Czytania” wybrano wybitne dzieło polskiego romantyzmu, tj. „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Cieszymy się, iż obszerne fragmenty tego dzieła usłyszeć będzie można w wykonaniu tak zacnych gości właśnie w naszej placówce. Tego dnia przewidziany jest dodatkowo „Konkurs na Wiersz Kolejowy, w którym nagrodę ufundowała Literacka PKP–Jazda.

 

Zapraszamy zatem wszystkich miłośników poezji i niebanalnej muzyki do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Zapewniamy, iż w zarysowanej tu kompozycji różnorodnych światów każdy znajdzie coś wyjątkowego dla siebie.

 

Wstęp wolny!

 

 

 

 

Fotografie z "Wierszotorówki 2019"