Wystawa „15 lat Kolei Mazowieckich” wyruszyła w podróż po Mazowszu

W hali głównej Dworca Warszawa Wschodnia odbył się wernisaż wystawy fotograficznej „15 lat Kolei Mazowieckich” przygotowanej przez Stację Muzeum we współpracy z Kolejami Mazowieckimi. Fotografie ukazują zmiany, jakie dokonały się w kolejowych przewozach regionalnych na Mazowszu. 

 

Dla nas, muzealników, 15 lat Kolei Mazowieckich to z jednej strony czas, który warto udokumentować, ale to jest historia bieżąca. A jednak dla pasażerów, tych którzy codziennie podróżują Kolejami Mazowieckimi jest to 15 ważnych lat, kiedy standard podróży koleją ulegał poważnej poprawie. I na tych zdjęciach, które prezentujemy, widać jak bardzo zmieniła się jakość podróży po Mazowszu. Z pewnością dostrzegli to podróżni. Wystawa jest efektem bardzo dobrej współpracy między Stacją Muzeum a Kolejami Mazowieckimi, która trwa już 15 lat – powiedziała Bożena Żelazowska, pełnomocnik Stacji Muzeum, pomysłodawczyni jubileuszowej ekspozycji.

 

Szanowni Państwo, nie chodzi o to, by podsumowując dotychczasową działalność spółki, wyłącznie cieszyć się z tych ostatnich lat, ale by wyglądać przyszłości i zastanawiać się, jak najlepiej ukształtować funkcjonowanie Kolei Mazowieckich w kolejnych latach. Oczywiście 15 lat to dla takiej organizacji wiek już stateczny – na tyle, że udało nam się osiągnąć bardzo dobre wyniki przewozowe i stać się pod tym względem drugą w kraju spółką kolejową. Gdy zakładaliśmy Koleje Mazowieckie 15 lat temu, był to eksperyment na skalę ogólnopolską i wiele było wątpliwości co do tego, czy ten eksperyment się powiedzie. Po 15 latach możemy cieszyć się z tego, że to już nie jest eksperyment, ale bardzo poważny i dorosły przewoźnik, który może konkurować właściwie ze wszystkimi innymi przewoźnikami w Polsce, choć być może nie o konkurencję tutaj chodzi najbardziej – dodał Robert Stępień, prezes zarządu Kolei  Mazowieckich.

 

Wystawa będzie podróżować po wybranych miejscowościach Mazowsza, a od 17 października będzie można ją oglądać w Galerii Wagon Stacji Muzeum w Warszawie.

 

Harmonogram wystawy:

 

- 5 września - Warszawa Wschodnia;

 

- 9 września - Józefów;

 

- 12 września - Wołomin;

 

- 16 września - Góra Kalwaria;

 

- 19 września - Legionowo;

 

- 20 września - Grodzisk Mazowiecki;

 

- 27 września - Piaseczno;

 

- 30 września - Nowy Dwór Mazowiecki;

 

- 3 października - Błonie;

 

- 7 października- Tłuszcz;

 

- 10 października - Otwock.

 

 

Fot. Stacja Muzeum