Wystawa "Dworce Główne Warszawy" - od 11 marca 2017 r.

W sobotę 11 marca o godz. 15:00 w Centrum Edukacyjno-Turystycznym przy Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie (ul. Licealna 18) odbędzie się otwarcie wystawy czasowej pt. „Dworce Główne Warszawy”. Wystawa została zorganizowana z okazji 90. rocznicy powstania Polskich Kolei Państwowych S.A. i od 14 maja 2016 do 31 stycznia 2017 r. była prezentowana w głównej siedzibie Stacji Muzeum w Warszawie.

Wystawa poprzez ciekawą narrację oraz interesującą formę graficzną prezentuje specyfikę dworców głównych stolicy, ich charakter oraz historię rozwoju w ramach struktury miejskiej i społecznej. Ukazuje w porządku chronologicznym proces powstawania kolejnych obiektów, wpisując się tym samym w historię Warszawy, Mazowsza i kraju. Ekspozycję tablicową interesująco uzupełnia profesjonalne oświetlenie, multimedia oraz zespół unikalnych eksponatów kolejowych takich jak modele taboru, zegary, lampy, czy centralki telefoniczne. Wiele z nich znajdowało się dotychczas w muzealnych magazynach i eksponowane będą po raz pierwszy.

Wystawa stanie się również pretekstem do oficjalnego otwarcia nowej muzealnej inwestycji pn. „Zagospodarowanie terenu wokół Centrum Edukacyjno-Turystycznego”, której pierwszy etap zrealizowany został dzięki środkom z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego pod koniec 2016 r. W jej efekcie powstały przy budynku CET-u nowe ciągi komunikacyjne oraz peron z czynną bocznicą wąskotorową. Dzięki temu pojawiła się szansa, aby w atrakcyjniejszej formie zaprezentować jeden z najcenniejszych muzealnych obiektów, czyli tzw. Salonkę Jaruzelskiego. Właśnie przy okazji wernisażu po raz pierwszy wagon ten będzie można zwiedzać w nowej lokalizacji.

Prezentowane na wystawie treści wydają się ciekawe również dla nas – mieszkańców Sochaczewa i powiatu sochaczewskiego. Przecież właśnie mija 115 lat od kiedy, dzięki połączeniu kolejowemu ze stolicą, mamy szansę korzystać z obiektów dworcowych prezentowanych na ekspozycji. Warto odświeżyć swoje wspomnienia i skonfrontować autorskie obserwacje z materiałami udostępnionymi przez nas specjalnie dla Państwa!

Program wernisażu:

  • 15:00 – 15:20 – przemówienia gości
  • 15:20 – 15:40 – otwarcie i prezentacja wystawy „Dworce Główne Warszawy”
  • 15:40 – 16:00 – otwarcie i prezentacja I etapu inwestycji „Zagospodarowanie terenu wokół Centrum Edukacyjno-Turystycznego”, zwiedzanie Salonki Jaruzelskiego,
  • 16:00 – poczęstunek w sali konferencyjnej

 

Wstęp na wernisaż wystawy w dniu 11 marca jest wolny.

 

Partnerami wystawy jest Narodowe Archiwum Cyfrowe i Xcity Inventment Sp. z o.o.

Patronat medialny: e-Sochaczew.pl, e-Sochaczew.pl EXTRA, Echo Powiatu, Radio Sochaczew.


Do pobrania: