Zakończenie ferii z Wąskotorówką 2020 - podsumowanie

Wszystko co dobre, szybko się kończy! Końca dobiegły również wyjątkowo długie ferie zimowe w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. W minioną sobotę, 22 lutego br., odbyło się ostatnie wydarzenie zaplanowane w ramach programu "Ferii z wąskotorówką 2020". Atrakcje przygotowane na "Zakończenie ferii z wąskotorówką 2020" po raz kolejny przyciągnęły do naszej placówki licznych gości.

 

Pierwszym punktem kolejowej soboty w muzeum był spacer z przewodnikiem po naszym skansenie. W jego trakcie zaprezentowano nie tylko najcenniejsze obiekty z największego zbioru wąskotorowych pojazdów szynowych w Polsce, lecz przybliżono również genezę i dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej oraz okoliczności powstania naszej jednostki.

 

Następnie wszyscy zwiedzający zgromadzili się na jednym z peronów i z niecierpliwością oczekiwali na wjazd pociągu Retro. Po chwili nasz zabytkowy skład zestawiony z lokomotywy spalinowej Lxd2 i wagonów typu 1Aw mknął z "zawrotną" prędkością średnią 15 kilometrów na godzinę po niespełna 11-kilometrowej trasie Sochaczew Wąskotorowy (muzeum) – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy. Mimo chłodu na zewnątrz, w wagonach, ogrzewanych piecykami typu koza, nikt nie narzekał na temperaturę. W trakcie podróży czas pasażerom umilali muzealni przewodnicy, opowiadając o ciekawej historii Sochaczewa i ziemi sochaczewskiej.

 

Po powrocie do muzeum dużym powodzeniem cieszyło się ognisko rozpalone na terenie skansenu, w którym każdy mógł upiec przyniesioną przez siebie kiełbaskę. Konsumpcja nie musiała odbywać się "pod chmurką", dla chętnych bowiem przygotowaliśmy tego dnia ogrzany wagon barowy, w którym dla wszystkich była dostępna również gorąca kawa i herbata.

 

Poza atrakcjami proponowanymi w plenerze na kolejowych turystów czekały również propozycje wewnątrz gmachu Centrum Edukacyjno-Turystycznego. Wiele osób zwiedziło nasze ekspozycje, w tym wystawę stałą pt. "Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922–1984", a ponadto "Ciuchcie warszawskie" i "Ciuchcie warszawskie w zbiorach sochaczewskich" oraz dobiegającą powoli końca malarską wystawę czasową pt. "Jeszcze jedna podróż" autorstwa Romana Pieńkowskiego.

 

Podczas "Zakończenia ferii z wąskotorówką 2020" spędziło z nami czas,  łącząc kolejową rekreację ze szczyptą edukacji, w sumie 131 osób. Dziękujemy wszystkim za wizytę i zapraszamy w nasze progi przy kolejnych okazjach, których w tym roku nie zabraknie!

 

Tomasz Karolak

Muzeum Kolei Wąskotorowej

w Sochaczewie

 


   Fot. Monika Szymańska, Marta Przygoda