Ze Słowackim na wąskotorówce

Ostatnia sobota 5 września przebiegła w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie w prawdziwie literackiej oprawie. Po raz kolejny włączyliśmy się w ogólnopolską akcję "Narodowego Czytania", organizowaną od 2012 r. pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej.

 

Muzealna odsłona wydarzenia, realizowana wspólnie ze Stowarzyszeniem Sochaczewskie Wieczory Literackie - ATUT, miała wyjątkowy charakter. Odbyła się bowiem w urokliwej Osadzie Puszczańskiej nad rzeczką Łasicą w Tułowicach, dokąd wszystkich zainteresowanych przywiózł z Sochaczewa muzealny pociąg retro. Podczas pikniku z ogniskiem pasażerowie, podziwiając piękno otaczającej przyrody, mogli jednocześnie usłyszeć strofy "Balladyny" Juliusza Słowackiego, która została wybrana na lekturę tegorocznej edycji.

 

"Balladyna", dramat ukończony w grudniu 1834 r., a wydany pięć lat później w Paryżu, to wybitne dzieło polskiego romantyzmu, tworzone w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania listopadowego i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. W swym utworze poeta połączył realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna, wywierając duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę. Równie dużym zainteresowaniem cieszyły się jej, powstałe na przestrzeni lat, liczne inscenizacje, realizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich.

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólny udział w literackiej uczcie, a na następną kolejową odsłonę akcji zapraszamy za rok.

fot. Monika Szymańska, Marta Przygoda