Zwiedzanie kuratorskie wystawy pt. „Koleje polskie 1918-1939”

 
 
Serdecznie zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie kuratorskie wystawy pt. „Koleje polskie 1918-1939” z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości!
 
 
Dwudziestolecie międzywojenne, to okres budowania kolei, która stała się symbolem rozwoju młodego państwa. Dokonania kolejnictwa w II Rzeczpospolitej, to przykład tego, jak wiele można osiągnąć dzięki poczuciu wspólnoty. Kolejarze polscy stanowili wyjątkowy przykład jedności i solidarności. Polskie Koleje Państwowe stworzyły dla tysięcy swych pracowników stabilne miejsca pracy oraz zawód kojarzony z zaufaniem i szacunkiem. Dzięki wysiłkowi organizacyjnemu w ciągu niecałych 20 lat udało się scalić odrębne systemy transportowe funkcjonujące pod trzema zaborami, wprowadzić sprawnie działające władze i służby kolejowe, uruchomić własny przemysł taboru kolejowego, wykształcić kadrę pracowniczą, zmodernizować stan techniczny linii kolejowych i zwiększyć prędkości pociągów.
 
 
Do największych sukcesów tamtego okresu należy zaliczyć: wybudowanie Magistrali Węglowej ze Śląska do Gdyni, nagrodę Grand Prix dla parowozu Pm36-1 na Światowej Wystawie Sztuki i Techniki w Paryżu w 1937 r., produkcję luksusowych salonek, spalinowa Luxtorpeda bijąca rekordy prędkości, budowę w Warszawie jednego z największych i najnowocześniejszych dworców kolejowych w Europie i wiele innych.
 
Ekspozycję uzupełnią oryginalne muzealia oraz modele najbardziej znanych parowozów polskich produkowanych w okresie międzywojennym.
 
Zwiedzanie kuratorskie odbędzie się 11 listopada o godzinie 11:00 oraz 14:00. Tego dnia wszyscy zwiedzający otrzymają bezpłatny bilet do Stacji Muzeum. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń!
 
Zapisy:
Dział Naukowo - Popularyzatorski
tel. +48 22 620 04 80 wew. 106
e-mail: edukacja@stacjamuzeum.pl
 
Do zobaczenia!