Pociąg Retro na zakończenie ferii – 23.02.2019

W Muzeum Kolei Wąskotorowej dobiegają końca ferie zimowe, które w naszej placówce trwały na tyle długo, aby mogły je z nami spędzić dzieci z województw mazowieckiego i łódzkiego. W związku z tym w najbliższą sobotę, 23 lutego br., zapraszamy wszystkich spragnionych kolejowych wrażeń na "Zakończenie ferii z wąskotorówką".

Tego dnia atrakcji z pewnością nie zabraknie. Rozpoczniemy od zwiedzania muzealnego skansenu z przewodnikiem. W trakcie spaceru wśród stu kilkudziesięciu wąskotorowych pojazdów szynowych prezentowane będą najciekawsze przykłady polskiej i międzynarodowej myśli technicznej. Przybliżone zostaną ponadto tajniki wąskotorowych szlaków i dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej.

Dla tych, którzy nie zdążyli dotychczas skorzystać z dwóch poprzednich zimowych przejazdów muzealnym pociągiem Retro, mamy dobrą wiadomość. Bezpośrednio po zwiedzeniu skansenu na muzealny peron wjedzie skład zestawiony z lokomotywy spalinowej Lxd2 i wagonów typu 1Aw, który po raz trzeci i ostatni o tej porze roku odbędzie kurs na trasie Sochaczew Wąskotorowy (muzeum) – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy. Gdy na zewnątrz jest jeszcze chłodno, odpowiednią temperaturę i jednocześnie niepowtarzalny klimat w wagonach zapewnią podróżnym piecyki potocznie zwane "kozami".

Po powrocie składu do muzeum na wszystkich naszych gości będzie czekało ognisko, w którym będzie można upiec przyniesioną przez siebie kiełbaskę. Komfort konsumpcji zapewni każdemu stojący nieopodal ogrzewany wagon barowy, w którym dostępna będzie ponadto gorąca herbata.

Dopełnieniem kolejowego sobotniego popołudnia może być również zapoznanie się z muzealnymi ekspozycjami, m.in. najnowszą wystawą stałą pt. "Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922–1984". Warta krótkiego przystanku jest także nowa makieta kolejowa pn. "Sochaczewska Kolej Dojazdowa", która przenosi szlak rodzimej kolei wąskotorowej w realia modelarskie, odwołując się do przełomu lat 70. i 80. XX w.

Bilety na przejazd składem Retro można zamawiać, dzwoniąc w godzinach pracy muzeum pod numer telefonu 46-862-59-75 lub pisząc e-mail na adres rezerwacja@stacjamuzeum.pl (ceny biletów poniżej). W przypadku nieodebrania wcześniej zamówionych biletów rezerwacja przepada. Bilety można również nabyć osobiście w muzealnej kasie przy ul. Licealnej 18  w Sochaczewie od wtorku do piątku w godzinach 9:00–16:30 lub w dniu imprezy. Liczba miejscówek w muzealnym pociągu jest ograniczona. Oprócz opłaty za przejażdżkę tego dnia wstęp do muzeum, oprowadzanie z przewodnikiem i udział w ognisku są bezpłatne.

Ceny biletów na pociąg Retro:

● dzieci do 7 roku życia – bilet bezpłatny;

● dzieci powyżej 7 lat, młodzież szkolna i dorośli – 9 zł.

"ZAKOŃCZENIE FERII Z WĄSKOTORÓWKĄ" – PROGRAM:

13:00-14:00 (muzealny skansen) – zwiedzanie z przewodnikiem muzealnego skansenu.

14:00-15:00 (muzealny skansen) – przejazd pociągu Retro na odcinku Sochaczew Wąskotorowy (muzeum) – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy.

15:00-17:00 (muzealny skansen) – ognisko (prowiant we własnym zakresie) wraz z udostępnieniem wnętrza wagonu barowego.

Fot. Marta Przygoda-Stelmach