Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności

Ok, zamknij
22.11.2021

18 listopada w Sali Lustrzanej Stacji Muzeum odbyła się premiera książki Dominiki Leszczyńskiej pt. „Kolejarze z Wileńszczyzny” oraz towarzyszącego jej Portretu Zbiorowego Kolejarza Kresowego. Stanowią one hołd oddany polskim pracownikom dróg żelaznych na Kresach, w szczególności z terenów Wileńszczyzny. W wydarzeniu wzięły udział rodziny bohaterów publikacji, potomkowie kolejarzy kresowych, a także miłośnicy Kresów i dróg żelaznych. Wieczór uświetnił popis słowno-muzyczny w wykonaniu aktorów: Aurelii Sobczak i Stanisława Górki.

 

Książka opowiada o losach rodzin: Podoleckich i Dąbrowskich, Montrymowicz-Żakowiczów, Głazków oraz Jałowieckich. Publikacja zbiega się z rocznicą powojennej masowej ekspatriacji Polaków z Kresów Wschodnich w latach 1945-1946, stąd motyw utraty, zesłania i wypędzenia spaja wszystkie ujęte w książce historie.

 

Książka ukazała się w ramach cyklu „Historie kolejowe”, mającego na celu kultywowanie i przywracanie pamięci o polskich kolejarzach i ich rodzinach – całych pokoleniach, których życie i byt materialny wiązał szeroki, normalny lub wąski tor.

 

Zadanie pn. „Wydanie drukiem książki (reportażu historycznego) Dominiki Leszczyńskiej pt. Kolejarze z Wileńszczyzny zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

Patroni: Literacka PKP-Jazda, „Koleje Mazowieckie – KM” (wydawca tytułu prasowego „KM – Moja Kolej”), Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce (właściciel tytułu prasowego „Głos Maszynisty”), Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei (wydawca tytułu prasowego „Raport Kolejowy”), Warszawskie Towarzystwo Genealogiczne, Fundacja Grupy PKP, Stowarzyszenie Muzealników Polskich Oddział Mazowiecki.

 

 

Fot. Piotr Michalski


Premiera książki "Kolejarze z Wileńszczyzny"