Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności

Ok, zamknij
06.02.2023
4 lutego otworzyliśmy wystawę pt. „Jak zdobywano Dziki Zachód”.

Dzięki uprzejmości Radia Warszawa zamieszczamy materiał z sobotniej (04.02.2022 r.) audycji „Kulturalny Weekend”, poświęcony naszym aktualnym wystawom czasowym  bit.ly/RW_STM

Jako, że Stacja Muzeum posiada w swoich zbiorach dużą ilość modeli XIX-wiecznych amerykańskich  lokomotyw parowych,  postanowiliśmy stworzyć dla nich osobną przestrzeń i przybliżyć naszym zwiedzającym temat historii kolejnictwa  w „Nowym Świecie”. Wystawa poświęcona jest historii podboju kontynentu północnoamerykańskiego przez „Stalowego Konia”
– jak nazywali kolej rdzenni mieszkańcy tych ziem.

Wystawa podzielona jest na kilka części. Poprzez wystawę opowiadamy zarówno o początkach przemysłu kolejowego sięgając do roku 1815, o wykorzystaniu pociągów w czasie największego konfliktu w historii USA, czyli Wojny Secesyjnej, o nadludzkim wysiłku, jakim była budowa kolei transkontynentalnej, a także o największym rozwoju kolejnictwa w epoce dwudziestolecia międzywojennego.

W naszej opowieści nie może zabraknąć także dzielnych szeryfów i przebiegłych przestępców. A zatem historii osławionego „Dzikiego Zachodu”.

Modele lokomotyw są więc punktem wyjścia do szerszej opowieści przenosząc zwiedzających na prerie, Góry Skaliste i bezdroża amerykańskich szlaków.
Fot. Sebastian Rakowski / Maria Romanowska


Dział Ekspozycji i Wystaw Czasowych
tel. +48 22 620 04 80 wew. 107, 121 lub 115
e-mail: wystawa@stacjamuzeum.pl

Otwarcie wystawy