13.02.2020

W środę 12 lutego gościliśmy w naszym muzeum Joannę Papuzińską – prozaika, poetkę oraz wykładowcę akademickiego. Jej twórczość dla dzieci charakteryzuje się łączeniem baśniowości z realizmem współczesnego życia. Humor towarzyszący czytelnikowi podczas lektury jej utworów rozładowuje nieuświadomione lęki, pozwala dziecku postrzegać świat jako miejsce przyjazne i wszystkim życzliwe. Jej wspomnienia z dzieciństwa spędzonego w okupowanej Warszawie pt. „Darowane kreski” zostały wyróżnione Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Janusza Korczaka.

Podczas spotkania pisarka opowiedziała najpierw o swoich pierwszych książkach, o tym kiedy i jak zaczęła pisać. Odpowiadała na pytania dzieci o to, czy w książkach zawarte są fakty, czy fikcja literacka? Czy wspomnienia o wojnie są prawdziwe? Jakie figle może płatać pamięć? Dotyczyło to głównie książki pt. „Asiunia”, w której pisarka opisała swoje dzieciństwo. Uczestników spotkania najbardziej interesowała ta pozycja z uwagi na to, że jest to lektura szkolna. Uczestnicy zabrali na spotkanie własne egzemplarze książek, dlatego jeszcze bardziej docenili możliwość spotkania z autorką i zdobycia autografu. Na koniec namówiliśmy pisarkę na pamiątkowe zdjęcia.

z5e4e9690c0ab4