07.07.2021
Już 26 lipca startujemy z tegoroczną edycją "Stacji Dzieci"! Stacja Dzieci to wakacyjny projekt dydaktyczno-kulturalny, skierowany do dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Zajęcia mają formę półkolonii, podczas których Stacja Muzeum zamienia się w miasto, które ma swoje urzędy, miejsca pracy, walutę i czuwającą nad porządkiem policję. Uczestnicy warsztatów poznają różne zawody oraz uczą się określonych ról społecznych, a co najważniejsze integrują się.

Opiekę nad dziećmi w trakcie zajęć sprawują opiekunowie grup, pracownicy muzeum i wolontariusze. Na czas zabawy mali obywatele stają się pełnoprawnymi obywatelami swojego miasta i członkami społeczności.

Udział w "Stacji Dzieci" jest nieodpłatny. Obowiązują zapisy.

Partnerami tegorocznej edycji "Stacji Dzieci" są: Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A., Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "MEDITRANS" SPZOZ w Warszawie, Mazowiecki Instytut Kultury, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, Straż Miejska m.st. Warszawy oraz Urząd Transportu Kolejowego.
Już 26 lipca 2021 roku pierwsi ochotnicy stawią się na wybranych stanowiskach pracy. To właśnie oni sami zdecydują, jaki zawód danego dnia będą wykonywać. Za udział w dwugodzinnych warsztatach otrzymają zapłatę w walucie obowiązującej jedynie w Stacji Dzieci. Za zarobione pieniądze uczestnicy mogą zrobić zakupy w specjalnie do tego przygotowanym sklepiku obsługiwanym również przez dzieci.

Od godz. 13:00 do 14:00 odbędą się pokazy zorganizowane przez naszych Partnerów. To niecodzienna okazja, by z bliska przyjrzeć się ich pracy, osobiście porozmawiać i zadać pytania ratownikom medycznym, pracownikom Urzędu Transportu Kolejowego, czy posłuchać płyt winylowych w towarzystwie pracownika Mazowieckiego Instytutu Kultury. W pokazach będą mogły wziąć udział dzieci, które nie zdążą zapisać się na warsztaty.

W trakcie warsztatów uczestnicy otrzymają obiad. Do ich dyspozycji będzie także woda do picia (prosimy o wyposażenie dzieci w kubki plastikowe lub bidony, najlepiej podpisane). W plikach do pobrania znajduje się Regulamin oraz Karta uczestnika. Oryginały dokumentów powinny trafić do nas w dniu, w którym dziecko bierze udział w zajęciach. Dokumenty można będzie wypełnić również na miejscu. Rejestracja uczestników będzie czynna od godz. 9:30. Prosimy o punktualne przybycie, gdyż o godz. 10:00 zaczynają się warsztaty, które są dla dzieci najciekawszą częścią dnia.

Prosimy o poważne traktowanie naszych wskazówek, gdyż naszym wspólnym celem jest bezpieczeństwo i radość Waszych dzieci!

Uczestników, którzy w piątek 30 lipca wybiorą się z nami na wycieczkę do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, by odbyć podróż pociągiem retro informujemy, że zbiórka odbędzie się o godz. 7:45 w Stacji Muzeum w Warszawie. Tego dnia nie odbywa się standardowa rejestracja, gdyż każde dziecko bierze udział w wycieczce razem ze swoim opiekunem.

Bilety na pociąg retro są bezpłatne dla osób, które wcześniej zarezerwowały miejsca. W ramach posiłku wszyscy uczestnicy otrzymają zestaw piknikowy: kiełbasa, chleb, musztarda, ketchup + owoc. W związku z tym prosimy o zabranie we własnym zakresie kanapek i napojów. Program przejazdu pociągiem retro jest dostępny tutaj: www.sochaczew.stacjamuzeum.pl/pociag-retro/. Podczas pikniku na polanie w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach znajduje się restauracja. W razie chęci zakupu obiadu prosimy o bezpośredni kontakt: www.osadapuszczanska.pl/restauracja/.
Regulamin Stacji Dzieci 2021 Karta Uczestnika Zgoda na wykorzystanie wizerunku Gazeta Stacji Dzieci - edycja 2019 Plakat

Dział Naukowo-Popularyzatorski
tel. 22 620 04 80 wew. 106 (tylko informacje)
e-mail: edukacja@stacjamuzeum.pl (tylko zapisy)