Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności

Ok, zamknij
28.08.2023

Ruszył projekt „KOLEJny etap ratunkowej digitalizacji dokumentacji technicznej – parowozu Ty23”


W kwietniu tego roku Stacja Muzeum ponownie zakwalifikowała się do Programu „Kultura Cyfrowa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, otrzymując dotację w wysokości 15 000 zł, którą uzupełniła kwota 42 650 zł przyznana przez Samorząd Województwa Mazowieckiego . Dzięki tym środkom możliwa będzie digitalizacja kolejnej partii muzealnej dokumentacji technicznej – tym razem parowozu Ty23.


Dokumentacja obejmuje ponad 1 400 rysunków technicznych – wielkoformatowych (A0, A1), średnioformatowych (A2, A3) lub o niestandardowych wymiarach. Stacja Muzeum nie była w stanie przeprowadzić procesu skanowania we własnym zakresie, stąd sięgnięcie po finansowanie zewnętrzne.


Podpisano już stosowne umowy z grantodawcami oraz wyłoniony został wykonawca usługi. Obecnie trwa proces digitalizacji, obejmujący skanowanie rysunków z zachowaniem wyjątkowej ostrożności. Otrzymane dane zostaną poddane obróbce cyfrowej oraz zapisane na nośnikach w sposób gwarantujący trwałość, bezpieczeństwo oraz dostęp do nich w jak najdłuższej perspektywie czasowej. Pliki poglądowe zostaną umieszczone na platformie Cyfrowa Stacja Muzeum, pod adresem https://cyfrowa.stacjamuzeum.pl/. Dodatkowo, pliki w większej rozdzielczości będą udostępniane osobom zainteresowanym do celów edukacyjnych czy naukowych. Zakończenie zadania planowane jest na koniec listopada 2023 r.


Jednym z czynników, jaki zadecydował o wyborze zbioru do digitalizacji był fakt, że parowóz Ty23 to najbardziej rozpowszechniona konstrukcja w latach międzywojennych, zaprojektowana przez polskiego inżyniera Wacława Łopuszyńskiego i produkowana początkowo na zlecenie Polski w zakładach zagranicznych (w Niemczech i Belgii), a następnie we wszystkich trzech głównych fabrykach taboru kolejowego w kraju: Zakładach H. Cegielski w Poznaniu, Warszawskiej Spółce Budowy Parowozów oraz Pierwszej Fabryce Lokomotyw w Chrzanowie. Parowóz Ty23 miał stanowić trzon floty kolei polskich po odzyskaniu Niepodległości. Ta seria polskich przedwojennych parowozów stała się więc niejako symbolem odradzającego się polskiego przemysłu kolejowego.


Przypomnijmy, że w ramach ubiegłorocznego naboru MKiDN, Stacja Muzeum digitalizowała dokumentację techniczną parowozu Pt31.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury. Zadanie zrealizowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.


Dział Inwentarzy
tel. +48 22 620 04 80 wew. 108
e-mail: agnieszka.kaczorek@stacjamuzeum.pl

IMG_5940