Szkoła podstawowa klasy I - III

Dworce świata

Dworzec od początku pełnił obok funkcji użytkowej również funkcję reprezentacyjną. Z biegiem lat stał się symbolem nowoczesnego miasta, oznaczał otwarcie na świat.  Dworce kolejowe były powodem do dumy dla mieszkańców miast. W mniejszych miejscowościach były często jedynym obiektem wartym uwagi. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się co to jest dworzec kolejowy oraz jaką funkcję pełnił dawniej, a jaką pełni dziś. Uczniowie zostaną poinformowani o różnych stylach architektonicznych zaprezentowanych na wystawie. Walorem lekcji jest łączenie kilku form edukacji: plastycznej, społecznej, matematycznej. Zadaniem uczestników lekcji będzie samodzielne zaprojektowanie własnego dworca posługując się środkami wyrazu plastycznego oraz przy pomocy przykładowego planu dworca. Podczas zajęć uczestnicy poznają również zasady bezpiecznego zachowania się na dworcu.

Czas trwania: 60 min

Lekcje z Niepodległą

Podczas zajęć podejmiemy rozważania na temat: patriotyzmu, godła, ojczyzny, honoru, odwagi i bohaterstwa. Dzięki eksponatom i opowieściom o historii polskich kolejarzy – uczestników walk z okupantem, te pojęcia wypełni autentyczna i bogata treść. Podczas zajęć uczestnicy zostaną podzieleni na kilkuosobowe zespoły, które będą przygotowywać projekty: plakatu lub sztandaru. Praca ma uwzględniać symbole narodowe oraz hasło, które najlepiej odda ich podniosły charakter.

Czas trwania: 90 min

Podróże z historią książki

Czas podróży koleją dla wielu osób jest dość nużący. Tak jednak być nie musi – nasza propozycja – lektura książki. Razem z jej bohaterami chcemy Was zabrać w niesamowitą, pełną przygód wyprawę. Podróż zaczniemy jednak od poznania krótkiej historii książki, od początków jej istnienia, czyli książki rękopiśmiennej, poprzez książkę drukowaną, której rozwój zawdzięczamy Janowi Gutenbergowi, aż po książkę elektroniczną. W trakcie warsztatów będziemy odciskać znaki na tabliczkach z plasteliny, spróbujemy kaligrafii gęsim piórem, zobaczymy pergamin czy papirus.

Czas trwania: 90 min

„Kolej moich marzeń”

Zostać maszynistą ogromnego pociągu, to marzenie niejednego dziecka. Podobnie jak podróże oraz poznawanie nowych miejsc. Bardzo ważnym elementem edukacji dzieci jest bezpieczeństwo własne oraz otoczenia, w którym żyjemy. Właściwe korzystanie ze środków publicznej komunikacji jest podstawą tego bezpieczeństwa. Istotną sprawą jest też myślenie o ochronie środowiska i ekonomicznym korzystaniu ze środków transportu.

Czas trwania: 60 min.

Cena: 60 zł od grupy (do 25 dzieci) + bilety wstępu (opiekunowie bezpłatnie)

„Bezpieczna droga do domu i szkoły”

Inspiracją dla tej lekcji  jest kampania społeczna Bezpieczny przejazd - „Zatrzymaj się i żyj!”. Celem zajęć jest kształtowanie pozytywnych zachowań na przejazdach i przejściach kolejowych, a także podnoszenie świadomości zagrożeń wynikających z niezachowywania szczególnej ostrożności na terenach kolejowych.

Czas trwania: 60 min

„Dlaczego pociąg jedzie?”

Podczas tych zajęć zabieramy dzieci w podróż do przeszłości… Opowiadamy o historii kolei, od powstania toru do uruchomienia szybkich kolei. Prezentujemy ciekawostki, między innymi o rozkładzie jazdy pociągów, pokazujemy również zdobycze techniki, które pomogą w rozwijaniu ciekawości otaczającego świata oraz budowaniu pozytywnego stosunku do nauki i techniki.

Czas: 60 minut

„Podróże Lampo”

Książka pt. „O psie, który jeździł koleją” Romana Pisarskiego, to lektura dla uczniów klas trzecich, opowiadająca losy bohaterskiego psa o imieniu Lampo, który wcielał się w pracownika kolei. Podczas zajęć dzieci zobaczą wagon, którym podróżował Lampo, a także dowiedzą się czym pies zajmował się na kolei. Uczniowie poznają znaczenie pojęć takich jak: zawiadowca, dyżurny ruchu, konduktor czy semafor. W trakcie lekcji będą omówione także zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa w pociągach i na dworcach oraz zagrożenia występujące na przejazdach kolejowych.

Czas: 60 minut

Lekcja w wagonie pocztowym

Listy, pocztówki, telegramy... tradycyjna poczta powoli odchodzi w zapomnienie. Wciąż jednak czerpiemy wielką przyjemność z otrzymywania „papierowej” korespondencji od kogoś bliskiego. Niezależnie od sposobu komunikowania, zasady pozostają niezmienne: grzecznościowa forma zwracania się do odbiorcy, informacja o nadawcy, umiejętność przedstawienia sprawy, której dotyczy korespondencja. Wiąże się to również z wieloma zagrożeniami płynącymi ze świata. Uczestnicy zajęć dowiedzą się komu można podawać informacje na temat przetwarzania danych osobowych, a lekcja pomoże w wychowaniu i kształceniu dzieci w obszarze najważniejszym, czyli własnego bezpieczeństwa.

Czas: 75 minut

Cena: 120 zł od grupy (do 25 dzieci) + bilety wstępu (opiekunowie bezpłatnie)

Zawody kolejowe. Lekcja w wagonie motorowym SN-52.

Zapraszamy dzieci na niezwykłą lekcję w wagonie motorowym SN-52, podczas której uczestnicy „od kuchni” poznają pracę na kolei oraz dowiedzą się, jak bezpiecznie podróżować pociągiem.

Naszą przygodę rozpoczynamy w salach wystawowych i skansenie, gdzie uczestnicy zajęć zapoznają się z historią kolei. W kolejnym etapie dzieci wcielają się w rolę pracowników kolei i dowiadują się, jakie czynności wykonywane są na poszczególnych stanowiskach pracy. W ten sposób zdobywają praktyczną wiedzę, dotyczącą zachowania się na stacji kolejowej i w jej obrębie z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Lekcja odbywa się w grupie do 25 osób

Odbiorca: dzieci w wieku 6-9 lat

Czas trwania: 90 - 120 min.

Cena spotkania, w tym również poczęstunek i prezent: 30 zł od uczestnika

Opiekunowie bezpłatnie

Zajęcia modelarskie

Chcesz zostać modelarzem? Tworzy miniatury wielkich konstrukcji? Każdy wiek jest dobry na rozpoczęcie przygody z modelarstwem. Przyjdź do nas na zajęcia i przekonaj się, że modelarstwo kolejowe, to nie tylko zabawa, ale też zdobywanie wiedzy technicznej i umiejętności manualnych, które mogą się przydać w niejednej sytuacji...