03.10.2020

Zapraszamy na wydarzenie pt. „Dziecko Zamojszczyzny” – spotkanie z byłą więźniarką obozu hitlerowskiego, które odbędzie się 03.10 o godz. 12:00 w Sali Lustrzanej Stacji Muzeum.

Aniela Petz w nocy z 27 na 28 listopada 1942 roku, w wieku niespełna 9 lat, wraz z rodziną wysiedleni zostali ze swojego domu w miejscowości Sady w powiecie zamojskim. Anielę wraz z innymi mieszkańcami tej i sąsiednich miejscowości osadzono w obozie hitlerowskim w Zamościu. Stąd, część uwięzionych transportowano do obozów w Oświęcimiu, a okresie późniejszym na Majdanek (również dzieci), a także odwożono na roboty do Niemiec. Część dzieci kierowano do Łodzi do „zniemczenia”. W przeciwieństwie do wielu członków swojej rodziny, którzy trafili do Auschwitz, Aniela Petz przeżyła. Transportowano ją w nieogrzewanym, zamkniętym wagonie bydlęcym wraz z innymi dziećmi, ewentualnie opiekunami, przez kilka dni w stronę Warszawy. Pociąg zatrzymywany był na długie postoje na bocznicach, wtedy gdy przepuszczano transporty wojskowe jadące na front wschodni. Dzieci i opiekunów wieziono do miejscowości, w których były pozostawione domy pożydowskie (po tym jak Żydów wywieziono do obozu głównie w Treblince). W transportach grudniowych było niewiele zmarłych dzieci, ale bardzo dużo dzieci poniosło śmierć w „mroźnych” transportach w styczniu i lutym 1943 roku. Dzieci wraz z opiekunami trafiali do miejscowości takich jak Żelechów, Pilawa, Siedlce, Sobienie – Jeziory, Garwolin. Niektóre transporty dojeżdżały do Warszawy Wschodniej. Tam pozostawiano dzieci z opiekunami bez żywności, opału itp. skazując na żebranie wśród miejscowej ludności. Na początku nieufność miejscowych mieszkańców była duża, bo Niemcy tłumaczyli wcześniej, że przyjadą tu dzieci polskich bandytów. Część transportów dzieci wykupili od niemieckich strażników polscy kolejarze.

Aniela Petz, były więzień obozu hitlerowskiego, „Dziecko Zamojszczyzny”, przewodnicząca Komisji Rewizyjnej zamojskiego oddziału Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, podzieli się z nami swoją historią podczas spotkania 3 października o godzinie 12:00 w Stacji Muzeum.

Wstęp (w godz. 11:30 – 12:15) na spotkanie jest bezpłatny.

Dział Naukowo-Popularyzatorski
tel. +48 22 620 04 80 wew. 106 lub 118