01.10.2022 - 04.10.2022

Festiwal Kultury Bez Barier to wielkie święto kultury dostępnej dla wszystkich i najbardziej otwarte wydarzenie w kraju. To wydarzenie, które integruje polskie społeczeństwo i otwiera na potrzeby osób często wykluczanych z codziennego życia społecznego i kulturalnego. Hasło festiwalu, które będzie nam towarzyszyć podczas dziesiątej, jubileuszowej edycji to: MOŻEMY!

Już po raz kolejny Stacja Muzeum uczestniczy w festiwalu organizując warsztaty skierowane do starszych osób dorosłych, osób z niepełnosprawnościa wzroku oraz do osób ze spektrum autyzmu.

Warsztaty „Pociągi pancerne XX wieku” – 1 października 2022 r., godzina 12:00-13:00

Historia broni pancernej poruszającej się po torach sięga XIX w. Stalowe maszyny, brały udział w każdym większym konflikcie zbrojnym, zaczynając od Wojny Secesyjnej, największe sukcesy odnosząc podczas I Wojny Światowej, głównie na froncie wschodnim. W ich rozwoju oraz historii walk nie mogło zabraknąć wątków polskich. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się w jakim celu budowano pociągi pancerne, co wyróżniało je na tle innych rodzajów sił zbrojnych prezentowanego okresu i jak spisywały się podczas konfliktów i wojen.

Porozmawiamy również na temat służby żołnierzy w pociągach pancernych, poznamy najsłynniejsze pojazdy służące w Wojsku Polskim, przebieg walk i ich dalsze losy.
Zajęcia uatrakcyjnią modele pociągów pancernych, które uczestnicy będą mogli dotknąć, aby przekonać się w skali mikro jak zbudowany był wojskowy skład. Wejdziemy również do wagonu artyleryjskiego, by przekonać się w jakich warunkach odbywali służbę żołnierze formacji wojsk kolejowych.

Warsztaty są skierowane do starszych osób dorosłych i obejmują zwiedzanie sal wystawowych oraz wnętrza wagonu artyleryjskiego.

Warsztaty „Etos munduru Kolejarza” – 2 października 2022 r., godzina 12:00-13:00

Mundur od zawsze towarzyszył pracownikom kolei podczas pełnienia służby.  Kolejarze ciężką i odpowiedzialną pracą budowali etos swojego zawodu, doceniali to pasażerowie, z szacunkiem odnosząc się do kolejowego munduru. Spaja on poczucie więzi i partnerstwa wśród kolejowej braci, używany jest na co dzień jak i zakładany dla podkreślenia rangi ważnych uroczystości państwowych i resortowych.

Podczas warsztatów dowiemy się jak kształtował i zmieniał mundur kolejarza, jak również co wyróżnia stroje noszone przez przedstawicieli poszczególnych zawodów w branży. Zapoznamy się z zasadami noszenia munduru, dodatkami  zakładanymi do galowego stroju, a także jak powinien zachować się kolejarz pełniący honory w poczcie sztandarowym. Podczas zajęć ujrzymy oryginalne mundury używane na przestrzeni lat przez polskich kolejarzy, zarówno historyczne jak i używane współcześnie.

Warsztaty są skierowane do osób z niepełnosprawnością wzroku i odbywają się w Bibliotece Stacji Muzeum.

Warsztaty „Nocne Sowy” – 4 października 2022 r., godzina 18:00-19:00

Spotkanie z edukatorem dla rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu. Jest to czas kiedy muzeum jest już zamknięte, więc panuje w nim przyjemna cisza i spokój. Oprowadzanie odbywa się w salach wystawowych i skansenie, a ścieżka dopasowana jest do potrzeb uczestników.

Warsztaty są skierowane do dzieci ze spektrum autyzmu i obejmują zwiedzanie sal wystawowych oraz skansenu lokomotyw.

Dział Naukowo-Popularyzatorski
tel. 22 620 04 80 wew. 106