Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności

Ok, zamknij
11.02.2023

Zapraszamy na finisaż wystawy z okazji setnej rocznicy wydania Demona ruchu Stefana Grabińskiego, połączony ze spotkaniem z Pierre’em Van Cutsemem – tłumaczem Grabińskiego na język francuski i doktorantem na Uniwersytecie Śląskim.


Fantastyka kolejowa Grabińskiego stanowi oryginalne podejście do świata kolei, z którym niewątpliwie warto się zapoznać. Zapraszamy na fantastyczne spotkanie, w czasie którego będziecie mogli zaprezentować swoje teksty, dla których inspiracją były publikacje Stefana Grabińskiego. Podczas dyskusji zastanowimy się nad wpływem tego, niewątpliwie znaczącego pisarza, na polskojęzyczną literaturę.


„Kolej lubię bardzo i jeżdżę z upodobaniem; swego czasu nosiłem się nawet z zamiarem wstąpienia w jej służbę. Była dla mnie zawsze symbolem życia i jego ogniście pulsujących tętn – symbolem demonizmu ruchu, przepotężnej siły, znikąd rodem, co pędzi świat przez międzyplanetarne przestworza w kręgach wirów bez początku i końca – symbolem nikłym wprawdzie i miniaturowym w stosunku do pierwowzoru, lecz nie mniej drogim, bo swoim, bo ludzkim, bo ziemskim”.

Stefan Grabiński, Z mojej pracowni. Opowieść o „Maszyniście Grocie”. Dzieje noweli — Przyczynek do psychologji tworzenia, Skamander (1920), s. 106-112, s. 112.


WSTĘP WOLNY


Jeśli jesteś pisarzem lub poetą, dla którego inspiracją była lub jest twórczość Stefana Grabińskiego – skontaktuj się z nami: Dział Naukowo-Popularyzatorski, tel. 22 620 04 80 wew. 106 lub e-mail: edukacja@stacjamuzeum.pl.


Kiedy: 11 lutego 2023, godz. 15:00
Gdzie: Biblioteka Stacji Muzeum im. Adama Gerstmanna, Warszawa, ul. Towarowa 3

WSTĘP WOLNY

Grabiński (po)ciąg dalszy: Poezja Ślepego Toru. Twórczość Grabińskiego jako inspiracja dla poetów