Serdecznie zapraszamy na spacer śladami nieistniejących warszawskich dworców „Od Wiedeńskiego do Głównego”.
Od kiedy uruchomiono kolej w Warszawie w 1845 roku, minęło prawie sto osiemdziesiąt lat. Na przestrzeni tego czasu stolica miała kilka dworców kolejowych: Dworzec Wiedeński ,Dworzec Petersburski, Dworzec Terespolski (Brzeski), krótko istniejący Dworzec Kaliski, a w okresie międzywojennym Dworzec Główny, mający być dumą kolei odrodzonej Rzeczypospolitej. Żaden z tych dworców nie przetrwał do naszych czasów. Dwie wojny światowe przyniosły kres istnieniu pierwszych warszawskich dworców kolejowych. Przypomnieć trzeba, że były to zazwyczaj perły architektury swoich czasów, stanowiące wizytówkę miasta w okresie zaborów i II Rzeczypospolitej.
Naszą podróż rozpoczniemy o godz. 10:00 na wystawie stałej w Stacji Muzeum, gdzie eksponowana jest makieta Dworca Wiedeńskiego. Następnie udamy się na Plac Starynkiewicza, gdzie stał kiedyś Dworzec Kaliski oraz w okolice dworca Warszawa Śródmieście, w którego pobliżu znajdował się dawniej monumentalny modernistyczny Dworzec Główny. Z tego miejsca udamy się komunikacją miejską na Dworzec Wschodni, gdzie nieopodal wznosił się gmach Dworca Warszawsko-Terespolskiego. Spacer zakończymy ok. godz. 12:00 przy Dworcu Wileńskim w pobliżu nieistniejącego już Dworca Petersburskiego.
Spacer poprowadzi Robert Nowak – przewodnik warszawski współpracujący ze Stacją Muzeum oraz pasjonat kolejnictwa.
Uczestnicy wydarzenia powinni zakupić bilet wstępu do Stacji Muzeum, która będzie miejscem początkowym spaceru.
Uczestnicy wydarzenia powinni posiadać ważny w dniu wydarzenia bilet na przejazd Kolejami Mazowieckimi i Szybką Koleją Miejską (zalecamy zakup biletu dobowego WTP)
Osoby poniżej 18 roku życia mogą uczestniczyć w wydarzeniu tylko pod opieką osoby dorosłej.
Trasa przewidziana jest na około dwie godziny. Prosimy o założenie wygodnego obuwia.
Każdy uczestnik bierze udział w wydarzeniu na własną odpowiedzialność. Organizator nie bierze odpowiedzialności za ewentualne wypadki, które mogą przytrafić się podczas spaceru
Fot. NAC