Zapraszamy na wydarzenie pn. „Spacer śladami Rzezi Woli”, które odbędzie w ramach programu edukacyjnego na wystawie czasowej pt. „Z POWSTAŃCZEJ WARSZAWY. Losy ludności cywilnej i żołnierzy walczącej stolicy. Wystawa w 80. Rocznicę Powstania Warszawskiego”.
Spacer rozpoczniemy w Stacji Muzeum, a następnie udamy się na ul. Karolkową 56, pod budynek Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 147. W pobliżu tego adresu, podczas Rzezi Woli jednostki niemieckie wymordowały ok. 1200 osób ze Szpitala św. Łazarza, w tym rannych, personel medyczny, ludność cywilną, harcerki.
Podczas spaceru odwiedzimy również:
– Szpital Zakaźny św. Stanisława, ul. Wolska 37,
– Fabryka Franaszka, ul. Wolska 41/43,
– Fabryka Ursus, ul. Wolska 55,
– Szpital Wolski, ul. Płocka 26
– Fabryka Kirchmayera i Marczewskiego, ul. Wolska 79/81,
– Kościół św. Wojciecha, ul. Wolska 76.
Każde z wymienionych adresów jest miejscem pamięci odnoszącym się do tragicznych wydarzeń z sierpnia 1944 roku, kiedy to dokonywała się tzw. Rzeź Woli. W tych miejscach: na terenie fabryk, szpitali, kościoła, mordowano niewinne kobiety, dzieci, osoby starsze, mężczyzn. Przy każdym z miejsc omówiony zostanie aspekt historyczny z zaprezentowaniem zdjęć. Wspominane będą imiona i nazwiska pomordowanych, zostaną przytoczone relacje ocalałych świadków.
Spacer poprowadzi pan Piotr Brulikis – prowadzący portal Rzeź Woli Warszawa 1944
UWAGA: Uczestników wydarzenia obowiązuje bilet wstępu według obowiązującego cennika oraz bilety na przejazd komunikacją miejską. Każdy uczestnik bierze udział w wydarzeniu na własną odpowiedzialność. Ze względu na poruszanie trudnych i drastycznych tematów, spacer przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Jako organizatorzy nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne wypadki, które mogą przytrafić się poza siedzibą muzeum. Prosimy pamiętać o wygodnym obuwiu.
Trasa przewidziana jest na ok. 2h.
Dodatkowych informacji udziela:
Dział Naukowo-Popularyzatorski
tel. +48 22 620 04 80 wew. 106
e-mail: edukacja@stacjamuzeum.pl