28.10.2021

Zapraszamy 28.10.2021 roku o godz. 18:00 do Stacji Muzeum na wykład pt. Stosunek carów Rosji do kolei żelaznych – konsekwencje dla ziem polskich. Perspektywa Jana Blocha dr hab. Andrzeja Pieczewskiego (Uniwersytet Łódzki).

Budowa dróg żelaznych na terenie Królestwa Polskiego podporządkowana była celom, interesom i doktrynom carskiego dworu. Te z kolei były zmienne, ewoluowały w czasie, odzwierciedlając poglądy i nastawienie do transportu szynowego poszczególnych carów i ich urzędników. Panuje dość powszechny pogląd w literaturze polskiej o negatywnym wpływie rządów rosyjskich na rozwój kolei. Mało natomiast wiemy o mierzalnych efektach carskiej polityki. Ustalenia Jana Blocha (1836–1902) – okrzykniętego za życia „królem kolei żelaznych” – przybliżą nam efekty postępowania zaborcy.

Wstęp na wykład jest bezpłatny.

Fot. Car rosyjski Mikołaj II Romanow na Dworcu Petersburskim w Warszawie. Rok 1897; źródło: Warszawa1939.pl

Dział Naukowo - Popularyzatorski
tel. +48 22 620 04 80 wew. 106 lub 118