Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności

Ok, zamknij
18.06.2021

Zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa białoruskiego artysty Alieksieja Kapcikowa pt. „Magia pary – magia ruchu”. Dominującym motywem twórczości Kapcikowa jest dawna kolej. W duchu nieco romantycznym i ze szczególnym upodobaniem maluje żywe, buchające parą i dymem lokomotywy. Jak sam twierdzi swoje zamiłowanie odziedziczył po przodkach, wśród których miał zarówno artystę plastyka jak i maszynistę parowozu.

Urodził się w 1968 roku w Leningradzie (obecnie St. Petersburg). Kolejnym jego miastem był Wołkowysk, miasto, w którym po raz pierwszy spotkał się z „żywym” parowozem. Od 1973 mieszka w Witebsku – mieście wielkiego artysty Marca Chagalla. Alieksiej tak mówi o swoich początkach malarza: „Poprawnie trzymać w ręku ołówek i pędzel uczyłem się w szkole artystycznej i w college’u sztuki. Na wybór zawodu i tematów mojej twórczości miał wpływ fakt, że jestem wnukiem artysty-projektanta i prawnukiem maszynisty parowozu. Pradziadek również miał na imię Alieksiej i pracował jako maszynista w parowozowni miasta Twer (w czasach radzieckich Kalinin). Od dzieciństwa jestem pasjonatem kolei, lubię ten klimat, jej zapachy i dźwięki. Ale tak się składa, że do malowania obrazów na temat ery maszyn parowych dojrzałem jakieś dziesięć lat temu. Teraz to jest mój główny temat. Mam kolekcję modeli parowozów i wagonów, zbieram pocztówki i zdjęcia. A Polska stała się miejscem, w którym czerpię twórczą inspirację studiując bogatą w artefakty historię kolei, odwiedzając festiwale i muzea, miejscem z którym łączy mnie również daleki przodek. Resztę o mnie niech opowiedzą namalowane przeze mnie i zaprezentowane obrazy, z których wiele już zamieszkało we wnętrzach mieszkań miłośników tej sztuki z całego świata”.

Na wystawę składać się będzie 21 obrazów. Wernisaż wystawy odbędzie się 18 czerwca o godz. 17:00 w Sali Lustrzanej Stacji Muzeum w Warszawie, ul. Towarowa 3. WSTĘP WOLNY.

Wystawa malarstwa Alieksieja Kapcikowa realizowana jest w ramach obchodów jubileuszu 160 lat Drogi Żelaznej Petersbursko-Warszawskiej, który został wpisany do kalendarza obchodów Europejskiego Roku Kolejnictwa.

Plakat wystawy pt. "Magia pary - magia ruchu" Zaproszenie na wernisaż wystawy pt. "Magia pary - magia ruchu"

Wystawa pt. "Magia pary - magia ruchu"