Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności

Ok, zamknij
24.06.2021

Zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Janusza Dziurawca pt. „Świat mój widzę obrazami”, której motywem przewodnim jest kolej. Jak mówi autor, kolej fascynowała go od zawsze i stanowiła źródło inspiracji. Niepowtarzalne klimaty, stacje, dworce jak i pociągi zarówno te dymiące, czy bardziej współczesne, szczególnie takie, którymi sam jeździł, znajdują miejsce w jego twórczości, za każdym razem odkrywając coś nowego. Od czasów studenckich na warszawskiej ASP jego malarstwo znacznie się zmieniło, a temat kolejowy co jakiś czas powraca, szczególnie w ostatnim okresie.

Janusz Dziurawiec urodził się w 1950 r. w Katowicach. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w pracowni prof. Jana Tarasina uzyskał w 1980 r. Swoje prace prezentował na ponad 50 wystawach indywidualnych, brał też udział w prestiżowych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą: w Nowym Delhi, Sztokholmie, Berlinie – to tylko niektóre. Prace autora znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego i Zachęty w Warszawie, Fonds National des Art Contemporain w Paryżu, Muzeum Okręgowego Bydgoszczy, Radomia, Wałbrzycha, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum Wsi Radomskiej im. Oskara Kolberga w Przysusze, BWA w Kielcach, Galerii Sztuki w Nachodzie w Czechach.

Obecna wystawa twórczości Janusza Dziurawca jest drugą z kolei wystawą w siedzibie Stacji Muzeum. Pierwsza odbyła się wkrótce po zajęciu budynków byłego Dworca Głównego przez ówczesne Muzeum Kolejnictwa w 1976 r. Dzisiejsza ekspozycja odzwierciedla fascynację artysty światem kolei, jej romantycznym klimatem dworców i peronów – świadków gorących powitań pełnych miłości i radości, pożegnań pełnych smutku i łez. To także fascynacja podróżami, nieskończenie wijącymi się torami, liniami elektrycznymi, siłą lokomotyw, pędem pociągów.

Plakat wystawy pt. „Świat mój widzę obrazami” Zaproszenie na wernisaż wystawy pt. „Świat mój widzę obrazami”

Wernisaż wystawy odbędzie się 24 czerwca o godz. 18:00 w Galerii Wagon Stacji Muzeum w Warszawie, ul. Towarowa 3. WSTĘP WOLNY.

Plakat wystawy pt. „Świat mój widzę obrazami”