14.06.2019

Dnia 14 czerwca 1845 r. uroczyście otwarto Drogę Żelazną Warszawsko – Wiedeńską, a dokładnie jej pierwszy odcinek z Warszawy do Grodziska Mazowieckiego. Na łamach Kuriera Warszawskiego napisano: „przejechano przez pierwszą stację Pruszków do Grodziska, jakby lotem ptaka”. Wynalazek kolei „sposób podróżowania na morzu i lądzie w zupełności przekształcił”.

Z tej okazji, 14 czerwca w piątek, o godz. 11:00 zapraszamy na zwiedzanie muzeum z przewodnikiem.

15 czerwca w sobotę o godz. 11:00 zapraszamy na rodzinne zwiedzanie dla młodzieży powyżej 7 roku życia połączone z warsztatem o projektowaniu linii kolejowych na wystawie czasowej pt.„Budowa i modernizacja linii kolejowych” autorstwa Huberta Bojarskiego i Michała Fludzińskiego.

Cała trasa Drogi Żelaznej Warszawsko – Wiedeńskiej liczyła 327,6 km i była najdłuższą, normalnotorową, jednorazowo wybudowaną linią kolejową w Europie. Pociągi wyruszały z warszawskiego głównego dworca zwanego Dworcem Wiedeńskim, usytuowanego u zbiegu Alej Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej. Budynek został zaprojektowany przez wybitnego architekta Henryka Marconiego i wspierał ruch pasażerski w stolicy do czasu wybuchu II wojny światowej. Dziś na wschodnim pawilonie dworca Warszawa Śródmieście została jedynie tablica upamiętniająca ten fakt. Linia przebiegała dalej przez stacje, półstacje i przystanki: Pruszków, Brwinów, Grodzisk Mazowiecki, Skierniewice, Rogów, Koluszki, Piotrków Trybunalski, Częstochowę, aż do granicy z zaborem austriackim w miejscowości Granica (Maczki). Droga Żelazna Warszawsko – Wiedeńska posiadała dwie odnogi: „cesarską” przez Nieborów do Łowicza i Ząbkowicko-Katowicką przez Dąbrowę do Sosnowic.

Podczas zwiedzania prześledzimy szlak Drogi Żelaznej Warszawsko – Wiedeńskiej na mapie. Spróbujemy zaskoczyć Was ciekawymi informacjami na temat rozwoju kolei tamtego okresu.

Obowiązuje bilet wstępu do Stacji Muzeum.

Dział Naukowo - Popularyzatorski