"Zakończenie ferii z wąskotorówką 2019" – podsumowanie

W sobotę, 23 lutego br., w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie odbyło się kolejne i ostatnie zarazem wydarzenie w ramach programu "Ferii z wąskotorówką 2019". Na "Zakończenie ferii z wąskotorówką 2019" przygotowaliśmy kilka atrakcji, które przyciągnęły do naszej placówki wielu zwiedzających.

Każdy, kto w sobotnie popołudnie przekroczył progi muzeum, mógł spędzić czas miło i ciekawie, łącząc kolejową rekreację ze szczyptą edukacji. Rozpoczęliśmy od spaceru z przewodnikiem po naszym skansenie, w trakcie którego zaprezentowane zostały najcenniejsze obiekty z najliczniejszego zbioru wąskotorowych pojazdów szynowych w Polsce, przybliżono ponadto dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej, która przez kilkadziesiąt lat była nieodłącznym elementem życia codziennego mieszkańców ziemi sochaczewskiej.

Tuż po oprowadzaniu nasi goście mieli ostatnią już o tej porze roku okazję odbycia podróży pociągiem Retro. Wartością dodaną przejażdżki na szlaku Sochaczew Wąskotorowy (muzeum) – Sochaczew Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy była możliwość zapoznania się z ciekawą historią Sochaczewa i ziemi sochaczewskiej, przekazywaną w wagonach przez naszych przewodników.

Po powrocie zabytkowego składu do muzeum na pasażerów czekało rozpalone ognisko, które za każdym razem cieszy się dużym powodzeniem, szczególnie jeśli usmażone kiełbaski mali i duzi miłośnicy kolejnictwa mogą zjeść ze smakiem w wyjątkowej przestrzeni specjalnie na tę okazję udostępnionego wagonu barowego.

Poza atrakcjami proponowanymi w plenerze muzealnego skansenu na kolejowych turystów czekały również propozycje wewnątrz gmachu Centrum Edukacyjno-Turystycznego. Wiele osób zwiedziło nasze sale wystawowe. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się ekspozycja stała pt. "Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922–1984" i przedmiot naszej dumy, czyli udostępniona w ramach "Inauguracji ferii z wąskotorówką 2019" nowa makieta kolejowa pn. "Sochaczewska Kolej Dojazdowa".

Podczas "Zakończenia ferii z wąskotorówką 2019” bawiło się razem z nami łącznie 110 osób, z których aż 104 wzięło udział w wycieczce pociągiem Retro. Dziękujemy wszystkim za wizytę i zapraszamy do nas przy kolejnych okazjach!

Monika Szymańska

Tomasz Karolak