Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności

Ok, zamknij
29.11.2022

W dniu wspomnienia św. Katarzyny Aleksandryjskiej „Kolejarze z Wileńszczyzny” zawitali do głogowskiego Teatru im. Andreasa Gryphiusa. Zespół Stacji Muzeum gościł na Dolnym Śląsku na zaproszenie Stowarzyszenia „Głogowska Edukacja Kresowa”.


Głogowskie Obchody Dnia Kolejarza rozpoczęły się już w poniedziałek 21 listopada na dworcu kolejowym niezwykłym happeningiem. Pracownicy kolei, podążając za Jerzym Pileckim – potomkiem kolejarzy z Krasnojarska, ubranym w mundur dyżurnego ruchu – uroczyście wnieśli na halę dworcową kilkanaście plansz wystawy „Kolejarze z Wileńszczyzny. Zapomniani bohaterowie”. Wydarzenie zgromadziło liczne grono publiczności, w tym brać kolejarską, przedstawicieli organizatorów i zaproszonych gości, władze miasta, historyków i regionalistów, osoby przesiedlone tu po II wojnie światowej i ich rodziny, a także najmłodsze pokolenie głogowian. W piątek ekspozycja została przeniesiona na hol główny Teatru, gdzie prezentowana będzie do 6 grudnia.


25 listopada, punktualnie o 16.30 rozpoczął się Kolejarski Wieczór Kresowy. Uświetnił go godzinny koncert Orkiestry Huty Miedzi „Głogów” pod batutą Bartłomieja Nienartowicza. Następnie odbyła się prezentacja książki Dominiki Leszczyńskiej „Kolejarze z Wileńszczyzny” – spotkanie poprowadził Michał Fludziński, tradycyjnie w replice munduru kolejarza z okresu międzywojennego. Na scenie Teatru im. Andreasa Gryphiusa nie mogło zabraknąć świadka historii – zabytkowego sztandaru Związku Drużyn Konduktorskich Rzeczypospolitej Polskiej Koło w Wilnie z 1929 r., pozostającego w zbiorach Stacji Muzeum. Podczas prezentacji książki wyjątkowo mocno wybrzmiała relacja audio Ryszarda Liminowicza (urodzonego w Piesiewiczach), który w 1946 r. wraz rodziną na zawsze opuszczał rodzinne strony, jadąc z Lidy „w kierunku nie wiadomo jakim”.


Jeszcze raz serdecznie dziękujemy organizatorom za gorące przyjęcie. Pozostaje mieć nadzieję, że na ziemię głogowską jeszcze wrócimy – również po to, aby kontynuować prace nad muzealnym archiwum historii mówionej.

 

->ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z MATERIAŁEM FILMOWYM Z PORTALU TV MASTER. <-


Fot. Michał Fludziński i Sebastian Rakowski

Głogów_2022