Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności

Ok, zamknij

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami oraz tematami lekcji muzealnych.

Warunki niezbędne do wzięcia udziału w lekcji muzealnej w Stacji Muzeum:
– przed wejściem do budynku wszyscy uczestnicy dezynfekują dłonie (płyn zapewnia Stacja Muzeum);
– w trakcie zwiedzania sal wystawowych uczestnicy muszą mieć założone maseczki zakrywające usta i nos;
– lekcja muzealna to w obecnej sytuacji prezentacja eksponatów i rozmowa inicjowana przez edukatora;
– w przypadku przeprowadzenia warsztatów np. lekcji o modelarstwie kolejowym, podczas której dzieci sklejają kartonowe lokomotywy, nożyczki i kleje uczestnicy muszą przynieść we własnym zakresie;
– akceptujemy tylko zdrowych uczestników tj. bez objawów choroby (gorączka, kaszel).


„Żołnierze żelaznych szlaków”
W 82. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej chcemy opowiedzieć o postawach polskich kolejarzy i podjętych działaniach mających na celu walkę z okupantem niemieckim głównie poprzez zwalczanie transportu wroga. Wojna zastała kolejarzy na posterunkach pracy, PKP zostały zmilitaryzowane oraz powołano Wojenną Dyrekcję Kolejową. Od samego początku agresor dążył do paraliżu transportu kolejowego bombardując stacje, węzły kolejowe i znajdujące się na szlakach kolejowych pociągi ewakuacyjne. Wiele wysiłku kosztowała naprawa zniszczeń i utrzymanie ruchu pociągów. Wspomnimy o tym jak radzili sobie kolejarze od pierwszych dni wojny. To oni byli podporą ruchu oporu ryzykując życiem niemal każdego dnia transportując dokumenty, materiały i ludzi przez cały okres okupacji.

Czas trwania: 60 min
Cena: 120 zł od grupy (do 25 dzieci) + bilety wstępu (opiekunowie bezpłatnie)
"Lekcja w wagonie salonowym"
Prywatny gabinet, część sypialna, łazienka i sala konferencyjna – lekcja historii w tak komfortowych warunkach z pewnością zapadnie młodym ludziom w pamięć. Ekskluzywny wagon salonowy, którym podróżowali m.in. Bolesław Bierut, Aleksander Zawadzki czy Władysław Gomułka otwieramy dla uczniów, którzy chcą zobaczyć jak zmieniała się Polska kolej. Przy okazji podejmiemy rozważania na temat bezpieczeństwa i komfortu transportu szynowego. Poszukamy też odpowiedzi na pytania dotyczące przyszłości kolei.

Czas trwania: 75 min
Cena 120 zł od grupy (do 25 uczestników) + bilety wstępu (opiekunowie bezpłatnie)
"Koleją dwóch Oceanów"
Henryk Sienkiewicz w „Listach z podróży do Ameryki” opisywał własne doświadczenia związane z podróżami koleją. Dwa z nich zatytułowane „Koleją dwóch Oceanów” poświęcone zostały podróży "żelaznym szlakiem" z Nowego Yorku przez Dziki Zachód do Kalifornii. Podczas zajęć uczestnicy sprawdzą m.in. jakimi wagonami podróżował Henryk Sienkiewicz, poznają zwyczaje pasażerów i obsługi pociągu z tamtej epoki, a także dowiedzą się, jakie wrażenia towarzyszyły polskiemu nobliście podczas przemierzania XIX-wiecznych Stanów Zjednoczonych.

Czas trwania: 60 min
Cena: 60 zł od grupy (do 25 uczestników) + bilety wstępu (opiekunowie bezpłatnie)

Dział Naukowo - Popularyzatorski
tel. +48 22 620 04 80 wew. 106 lub 118
e-mail: edukacja@stacjamuzeum.pl