Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności

Ok, zamknij

„Zabytkowy Tabor w zbiorach Stacji Muzeum w Warszawie. Ilustrowany przewodnik"
„Zabytkowy tabor w zbiorach Stacji Muzeum w Warszawie. Ilustrowany przewodnik”, Warszawa 2022 (wydanie II), oprawa miękka broszurowa, 112 stron, 159 ilustracji, ISBN 978-83-953336-6-8

Wydanie rozszerzone przewodnika po zabytkowym taborze Stacji Muzeum w Warszawie, wzbogacone o informacje dot. jednostek poddanych w ostatnich latach konserwacji oraz lokomotywę wąskotorową Maffei. Zawiera rys historyczny dot. muzealnictwa kolejowego i stosowany przez PKP system oznaczania taboru. Przewodnik ukazał się w ramach serii „Biblioteczka Stacji Muzeum”.

Pozycja jest do nabycia w sklepie muzealnym w cenie 15 zł.
„Stulecie sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922–2022”
„Stulecie sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922–2022”, tekst: Łukasz Popowski, opracowanie: Łukasz Popowski, Tomasz Karolak, Marta Przygoda, Monika Szymańska, Sochaczew 2022, 40 stron, 89 ilustracji, ISBN 978-83-953336-9-9

Wydawnictwo jubileuszowe przygotowane na okoliczność obchodów setnej rocznicy sochaczewskiej wąskotorówki, którą świętowaliśmy 1 października 2022 roku. Folder zawiera rys historyczny kolejki sięgający pierwszych lat po odzyskaniu Niepodległości, jak również informacje na temat działalności Muzeum Kolei Wąskotorowej, powstałego w 1984 roku na bazie infrastruktury Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej – jako oddział warszawskiego Muzeum Kolejnictwa (obecnie Stacja Muzeum). W opracowaniu nie mogło zabraknąć też rozdziału dotyczącego pociągu retro, który jest wizytówką sochaczewskiej placówki.

Pozycja jest do nabycia w sklepie muzealnym w Sochaczewie, w cenie 9,50 zł.
„Kolejarze z Wileńszczyzny”
Dominika Leszczyńska, „Kolejarze z Wileńszczyzny”, (Warszawa 2021 (wydanie I)) Warszawa 2022 (wydanie II), oprawa miękka ze skrzydełkami i dedykowanymi zakładkami, 136 stron, 132 ilustracje, streszczenie w językach: angielskim i litewskim, ISBN 978-83-953336-8-2

Książka – drugi tom z serii „Historie kolejowe” – traktuje o losach kilku kolejarskich rodzin z terenu Wileńszczyzny: od czasów zaborów po przymusową ekspatriację z Kresów w latach 1945–1946. O swoich przodkach opowiadali autorce m.in.: potomkowie rodzin Podoleckich i Dąbrowskich, Głazków oraz Montrym-Żakowiczów. Narrację dopełnia Portret zbiorowy kolejarza kresowego – mozaika podobizn ludzi kolei, wydobytych z domowych szuflad i tym samym ocalonych od zapomnienia.
Pierwsze wydanie publikacji powstało w ramach zadania „Wydanie drukiem książki (reportażu historycznego) Dominiki Leszczyńskiej pt. „Kolejarze z Wileńszczyzny”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Wydanie drugie „Kolejarzy z Wileńszczyzny” jest do nabycia w sklepie muzealnym w cenie 39 zł.
Katalog „Portret zbiorowy kolejarza kresowego”
Katalog wystawy „Portret zbiorowy kolejarza kresowego”, pod red. Dominiki Leszczyńskiej, z tekstem Michała J. Chromińskiego, Warszawa 2021, oprawa miękka, 32 strony, 42 ilustracje, streszczenie w językach: angielskim i litewskim, ISBN 978-83-953336-7-5

Katalog wystawy mobilnej towarzyszącej książce Dominiki Leszczyńskiej pt. „Kolejarze z Wileńszczyzny”. Inspiracją do jej zorganizowania była ikonografia zgromadzona w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego, pochodząca w większości z archiwów prywatnych. Istotnym elementem wydawnictwa jest – oprócz materiału ilustracyjnego – refleksja historyczna Michała Jerzego Chromińskiego ‘Portret kresowego kolejarza’.
Katalog jest dostępny w sklepie muzealnym w cenie 10 zł.
„Historia Dworca Głównego przy Towarowej”
Beata Zofia Młynarska, „Historia Dworca Głównego przy Towarowej”, Warszawa 2021

Książka pt. „Historia Dworca Głównego przy Towarowej” poświęcona jest dziejom byłego dworca, który obecnie pełni funkcję siedziby Stacji Muzeum. Głównym powodem ukazania się powyższego wydawnictwa jest 75. rocznica uruchomienia dworca po wojnie, jak również brak tego typu opracowania na rynku księgarskim. Historia opisana na stronach tej publikacji obejmuje okres od 1875 roku do dnia dzisiejszego. Poprzez ukazanie przemian formalnych i stylowych jakim poddawane były budynki dworcowe prześledzony został proces podnoszenia statusu dworca, stającego się z czasem reprezentacyjną wizytówką stolicy. W latach 1945-1975 dworzec podlegał wielu modernizacjom oraz obrastał w dekoracje będących odbiciem socrealistycznej sztuki okresu PRL. Cezurą czasową jest rok 1975 kiedy nowy dworzec Centralny przejmuje obsługę większości pociągów, a stacja przy Towarowej przestaje pełnić swą dotychczasową rolę, ustępując miejsce nowemu (ówczesnemu) Muzeum Kolejnictwa, które umiejscowiono na byłym dworcu. Funkcja kolejowa zostaje zachowana; jedynie zmienia się przeznaczenie zabudowań oraz infrastruktury przy Towarowej. Muzealne zbiory archiwalne, jak również zabytkowy tabor znajdują tam do dziś swoje miejsce.

Katalog „160 lat Warszawsko-Petersburskiej Drogi Żelaznej”
„160 lat Warszawsko-Petersburskiej Drogi Żelaznej. Katalog wystawy”, z tekstem i pod red. Michała Fludzińskiego, Warszawa 2021, oprawa miękka, 36 stron, 129 ilustracji, ISBN 978-83-953336-5-1

Wydawnictwo przygotowane jako katalog wystawy czasowej „160 lat Petersbursko-Warszawskiej Drogi Żelaznej”, zorganizowanej przez Stację Muzeum dzięki dotacji z budżetu Urzędu m.st. Warszawa i Samorządu Województwa Mazowieckiego. Zawiera historię budowy i funkcjonowania tej linii kolejowej – od ukazu cara Mikołaja I o rozpoczęciu budowy drogi żelaznej łączącej Petersburg i Warszawę (1851), aż po dzień dzisiejszy (powojenne granice podzieliły linię, sprowadzając ją do połączeń lokalnych i międzyregionalnych).
„Koleje polowe na ziemiach polskich w okresie I wojny światowej – funkcja, znaczenie i późniejsze wykorzystanie”
Publikacja opracowana na podstawie konferencji pt. „Koleje polowe na ziemiach polskich w okresie I wojny światowej – funkcja, znaczenie i późniejsze wykorzystanie” wydane w ramach zadania o tej samej nazwie.

Środki na realizację tego przedsięwzięcia Stacja Muzeum pozyskała w 2019 r. z programu „E.4.1. Kultura promuje partnerstwa” realizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

PUBLIKACJA DO POBRANIA w "Pliki do pobrania"
„Czyżewscy, Harbin i Kolej Wschodniochińska"
Dominika Leszczyńska, „Czyżewscy, Harbin i Kolej Wschodniochińska", Warszawa 2019, oprawa miękka ze skrzydełkami i dedykowaną zakładką, rozkładana mapa Kolei Wschodniochińskiej, 112 stron, 89 ilustracji, streszczenie w językach: rosyjskim i angielskim, każdy egzemplarz zafoliowany, ISBN: 978-83-945830-9-5

Publikacja napisana w konwencji reportażu powstała w oparciu o prawdziwe losy Albina Czyżewskiego – Polaka, który przed ponad wiekiem w poszukiwaniu przygód, szczęścia i swojego miejsca na ziemi zdecydował się na wyprawę do dalekich Chin. Tam nie tylko znalazł miłość, założył rodzinę, ale zrobił również zawrotną karierę na kolei.
Harbin w egzotycznej Mandżurii stał się dla wielu naszych rodaków „Małą Polską”. To Polak inż. Szydłowski założył „miasto Sungari”, jak pierwotnie nazywano kolejowy Harbin. To z udziałem Polaków powstawała i działała Kolej Wschodniochińska. Na kartach książki odkryjemy wiele niesamowitych historii, mogących z powodzeniem stać się kanwą filmu sensacyjno-przygodowego. Dodatkowe atuty wydawnictwa to elegancka szata graficzna oraz starannie dobrane fotografie i mapy.
Publikacja ukazała się jako pierwszy tom z serii „Historie kolejowe”. Jest do nabycia w sklepie muzealnym w cenie 54 zł.
„Zabytkowy Tabor w zbiorach Stacji Muzeum w Warszawie"
Ilustrowany przewodnik po zabytkowym taborze Stacji Muzeum. W publikacji poznamy wszystkie jednostki znajdujące się na terenie Stacji Muzeum w Warszawie.

Projekt dofinansowany w 2018 r. z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.
„Dzieje Muzeum Kolejnictwa / Stacji Muzeum w latach 1927-2018”
Publikacja opracowana na konferencję pt. „Promocja historii kolejnictwa”, która odbyła się w dniach
3-4 grudnia 2018 r.

Działanie dofinansowane w 2018 r. z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego na projekt pt. „Promocja historii kolejnictwa”.

PUBLIKACJA DO POBRANIA w "Pliki do pobrania"
„Rola samorządu w rozwoju komunikacji na przykładzie Sochaczewskiej Kolei Sejmikowej oraz Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej w 100-lecie odzyskania niepodległości Polski oraz 20-lecie Samorządu Województwa Mazowieckiego”
Wydawnictwo pokonferencyjne stanowi zbiór wystąpień prezentowanych podczas konferencji pod tym samym tytułem, zorganizowanej w dniu 6 listopada 2017 r. w Sali Lustrzanej Stacji Muzeum.

Konferencja i publikacja zostały zrealizowane w ramach dofinansowania z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego w 2017 r. projektu pt. „Rola samorządu w rozwoju komunikacji na przykładzie Sochaczewskiej Kolei Sejmikowej oraz Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej w 100-lecie odzyskania niepodległości Polski oraz 20-lecie Samorządu Województwa Mazowieckiego".

PUBLIKACJA DO POBRANIA w "Pliki do pobrania"
„Znaczenie miejsc przyrodniczo cennych oraz edukacji ekologicznej w turystyce"
Wydawnictwo pokonferencyjne stanowi zbiór wystąpień prezentowanych podczas konferencji pod tym samym tytułem, zorganizowanej w dniu 19 października 2016 r. w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.

Organizacja konferencji „Znaczenie miejsc przyrodniczo cennych oraz edukacji ekologicznej w turystyce” została dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 10 735,00 zł.

PUBLIKACJA DO POBRANIA w "Pliki do pobrania"
„Znaczenie miejsc przyrodniczo cennych oraz edukacji..." „Rola samorządu w rozwoju komunikacji na przykładzie..." „Dzieje Muzeum Kolejnictwa / Stacji Muzeum w latach...” „Koleje polowe na ziemiach polskich w okresie I wojny...”