Zapraszamy do zapoznania się z informacjami oraz tematami lekcji muzealnych.

Warunki niezbędne do wzięcia udziału w lekcji muzealnej w Stacji Muzeum:
- przed wejściem do budynku wszyscy uczestnicy dezynfekują dłonie (płyn zapewnia Stacja Muzeum);
- klasy szkolne powyżej 15 uczniów dzielone są na dwie mniejsze grupy, aby umożliwić zachowanie dystansu między uczestnikami. UWAGA! Cena lekcji nie ulega zmianie, zapewniamy dodatkowego edukatora;
- w trakcie zwiedzania sal wystawowych uczestnicy muszą mieć założone maseczki zakrywające usta i nos;
- lekcja muzealna to w obecnej sytuacji prezentacja eksponatów i rozmowa inicjowana przez edukatora;
- w przypadku przeprowadzenia warsztatów np. lekcji o modelarstwie kolejowym, podczas której dzieci sklejają kartonowe lokomotywy, nożyczki i kleje uczestnicy muszą przynieść we własnym zakresie;
- akceptujemy tylko zdrowych uczestników tj. bez objawów choroby (gorączka, kaszel).

Tematy lekcji muzealnych:

„Zawody kolejowe” - nowość w ofercie
Po zwiedzeniu sal wystawowych oraz skansenu lokomotyw lekcja kontynuowana jest w wagonie kolejowym. Tam dzieci wcielają się w role pracowników kolei: maszynisty, konduktora, kierownika pociągu, dyżurnego ruchu, czy megafonisty i dowiadują się na czym polega ich praca. Tym samym w praktyczny sposób poznają zawody kolejowe.

W grudniu każdego roku na bazie tej lekcji, organizujemy w jej trakcie spotkanie ze św. Mikołajem. Zamówienia na tę specjalną lekcję przyjmujemy przez cały rok.

Czas trwania: 90-120 minut
Cena (zawiera poczęstunek i upominek): 30 zł/osoba (grupa do 25 dzieci). Opiekunowie bezpłatnie.
Lekcja w wagonie pocztowym
Listy, pocztówki, telegramy... tradycyjna poczta powoli odchodzi w zapomnienie. Wciąż jednak czerpiemy wielką przyjemność z otrzymywania „papierowej” korespondencji od kogoś bliskiego. Niezależnie od sposobu komunikowania, zasady pozostają niezmienne: grzecznościowa forma zwracania się do odbiorcy, informacja o nadawcy, umiejętność przedstawienia sprawy, której dotyczy korespondencja. Wiąże się to również z wieloma zagrożeniami płynącymi ze świata. Uczestnicy zajęć dowiedzą się komu można podawać informacje na temat przetwarzania danych osobowych, a lekcja pomoże w wychowaniu i kształceniu dzieci w obszarze najważniejszym, czyli własnego bezpieczeństwa.

Czas: 75 minut
Lekcje z Niepodległą
Podczas zajęć podejmiemy rozważania na temat: patriotyzmu, godła, ojczyzny, honoru, odwagi i bohaterstwa. Dzięki eksponatom i opowieściom o historii polskich kolejarzy – uczestników walk z okupantem, te pojęcia wypełni autentyczna i bogata treść. Podczas zajęć uczestnicy zostaną podzieleni na kilkuosobowe zespoły, które będą przygotowywać projekty: plakatu lub sztandaru. Praca ma uwzględniać symbole narodowe oraz hasło, które najlepiej odda ich podniosły charakter.

Czas trwania: 90 min
„Kolej moich marzeń”
Zostać maszynistą ogromnego pociągu, to marzenie niejednego dziecka. Podobnie jak podróże oraz poznawanie nowych miejsc. Bardzo ważnym elementem edukacji dzieci jest bezpieczeństwo własne oraz otoczenia, w którym żyjemy. Właściwe korzystanie ze środków publicznej komunikacji jest podstawą tego bezpieczeństwa. Istotną sprawą jest też myślenie o ochronie środowiska i ekonomicznym korzystaniu ze środków transportu.

Czas trwania: 60 min.
Cena: 60 zł od grupy (do 25 dzieci) + bilety wstępu (opiekunowie bezpłatnie)
„Bezpieczna droga do domu i szkoły”
Inspiracją dla tej lekcji jest kampania społeczna Bezpieczny przejazd - „Zatrzymaj się i żyj!”. Celem zajęć jest kształtowanie pozytywnych zachowań na przejazdach i przejściach kolejowych, a także podnoszenie świadomości zagrożeń wynikających z niezachowywania szczególnej ostrożności na terenach kolejowych.

Czas trwania: 60 min
„Dlaczego pociąg jedzie?”
Podczas tych zajęć zabieramy dzieci w podróż do przeszłości… Opowiadamy o historii kolei, od powstania toru do uruchomienia szybkich kolei. Prezentujemy ciekawostki, między innymi o rozkładzie jazdy pociągów, pokazujemy również zdobycze techniki, które pomogą w rozwijaniu ciekawości otaczającego świata oraz budowaniu pozytywnego stosunku do nauki i techniki.

Czas: 60 minut
„Podróże Lampo”
Książka pt. „O psie, który jeździł koleją” Romana Pisarskiego, to lektura dla uczniów klas trzecich, opowiadająca losy bohaterskiego psa o imieniu Lampo, który wcielał się w pracownika kolei. Podczas zajęć dzieci zobaczą wagon, którym podróżował Lampo, a także dowiedzą się czym pies zajmował się na kolei. Uczniowie poznają znaczenie pojęć takich jak: zawiadowca, dyżurny ruchu, konduktor czy semafor. W trakcie lekcji będą omówione także zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa w pociągach i na dworcach oraz zagrożenia występujące na przejazdach kolejowych.

Czas: 60 minut
Zajęcia modelarskie
Chcesz zostać modelarzem? Tworzyć miniatury wielkich konstrukcji? Każdy wiek jest dobry na rozpoczęcie przygody z modelarstwem. Przyjdź do nas na zajęcia i przekonaj się, że modelarstwo kolejowe, to nie tylko zabawa, ale też zdobywanie wiedzy technicznej i umiejętności manualnych, które mogą się przydać w niejednej sytuacji...

Czas: 90 minut