Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności

Ok, zamknij

Zapraszamy do zapoznania się z tematami lekcji muzealnych dla klas I-III szkół podstawowych.


Tematy lekcji muzealnych:

„Zawody kolejowe” - nowość w ofercie
UWAGA! Lekcja wyłączona jest z programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu”.

Po zwiedzeniu sal wystawowych oraz skansenu lokomotyw lekcja kontynuowana jest w wagonie kolejowym. Tam dzieci wcielają się w role pracowników kolei: maszynisty, konduktora, kierownika pociągu, dyżurnego ruchu, czy megafonisty i dowiadują się na czym polega ich praca. Tym samym w praktyczny sposób poznają zawody kolejowe.

W grudniu każdego roku na bazie tej lekcji, organizujemy w jej trakcie spotkanie ze św. Mikołajem. Zamówienia na tę specjalną lekcję przyjmujemy przez cały rok.

Czas trwania: 90 minut
Cena (zawiera poczęstunek i upominek): 30 zł/osoba (grupa do 25 dzieci). Opiekunowie bezpłatnie.
Lekcja w wagonie pocztowym
Listy, pocztówki, telegramy... tradycyjna poczta powoli odchodzi w zapomnienie. Wciąż jednak czerpiemy wielką przyjemność z otrzymywania „papierowej” korespondencji od kogoś bliskiego. Niezależnie od sposobu komunikowania, zasady pozostają niezmienne: grzecznościowa forma zwracania się do odbiorcy, informacja o nadawcy, umiejętność przedstawienia sprawy, której dotyczy korespondencja. Wiąże się to również z wieloma zagrożeniami płynącymi ze świata. Uczestnicy zajęć dowiedzą się komu można podawać informacje na temat przetwarzania danych osobowych, a lekcja pomoże w wychowaniu i kształceniu dzieci w obszarze najważniejszym, czyli własnego bezpieczeństwa.

Czas: 75 minut
Cena: 120 zł od grupy (do 25 dzieci) + bilety wstępu (opiekunowie bezpłatnie)
Lekcje z Niepodległą
Podczas zajęć podejmiemy rozważania na temat: patriotyzmu, godła, ojczyzny, honoru, odwagi i bohaterstwa. Dzięki eksponatom i opowieściom o historii polskich kolejarzy – uczestników walk z okupantem, te pojęcia wypełni autentyczna i bogata treść. Podczas zajęć uczestnicy zostaną podzieleni na kilkuosobowe zespoły, które będą przygotowywać projekty: plakatu lub sztandaru. Praca ma uwzględniać symbole narodowe oraz hasło, które najlepiej odda ich podniosły charakter.

Czas trwania: 90 min
Cena: 120 zł od grupy (do 25 dzieci) + bilety wstępu (opiekunowie bezpłatnie)
„Kolej moich marzeń”
Zostać maszynistą ogromnego pociągu, to marzenie niejednego dziecka. Podobnie jak podróże oraz poznawanie nowych miejsc. Bardzo ważnym elementem edukacji dzieci jest bezpieczeństwo własne oraz otoczenia, w którym żyjemy. Właściwe korzystanie ze środków publicznej komunikacji jest podstawą tego bezpieczeństwa. Istotną sprawą jest też myślenie o ochronie środowiska i ekonomicznym korzystaniu ze środków transportu.

Czas trwania: 60 min.
Cena: 60 zł od grupy (do 25 dzieci) + bilety wstępu (opiekunowie bezpłatnie)
„Bezpieczna droga do domu i szkoły”
Inspiracją dla tej lekcji jest kampania społeczna Bezpieczny przejazd - „Zatrzymaj się i żyj!”. Celem zajęć jest kształtowanie pozytywnych zachowań na przejazdach i przejściach kolejowych, a także podnoszenie świadomości zagrożeń wynikających z niezachowywania szczególnej ostrożności na terenach kolejowych.

Czas trwania: 60 min
Cena: 60 zł od grupy (do 25 dzieci) + bilety wstępu (opiekunowie bezpłatnie)
„Dlaczego pociąg jedzie?”
Podczas tych zajęć zabieramy dzieci w podróż do przeszłości… Opowiadamy o historii kolei, od powstania toru do uruchomienia szybkich kolei. Prezentujemy ciekawostki, między innymi o rozkładzie jazdy pociągów, pokazujemy również zdobycze techniki, które pomogą w rozwijaniu ciekawości otaczającego świata oraz budowaniu pozytywnego stosunku do nauki i techniki.

Czas: 60 minut
Cena: 60 zł od grupy (do 25 dzieci) + bilety wstępu (opiekunowie bezpłatnie)
„Podróże Lampo”
Książka pt. „O psie, który jeździł koleją” Romana Pisarskiego, to lektura dla uczniów klas trzecich, opowiadająca losy bohaterskiego psa o imieniu Lampo, który wcielał się w pracownika kolei. Podczas zajęć dzieci zobaczą wagon, którym podróżował Lampo, a także dowiedzą się czym pies zajmował się na kolei. Uczniowie poznają znaczenie pojęć takich jak: zawiadowca, dyżurny ruchu, konduktor czy semafor. W trakcie lekcji będą omówione także zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa w pociągach i na dworcach oraz zagrożenia występujące na przejazdach kolejowych.

Czas: 60 minut
Cena: 60 zł od grupy (do 25 dzieci) + bilety wstępu (opiekunowie bezpłatnie)
Zajęcia modelarskie
Chcesz zostać modelarzem? Tworzyć miniatury wielkich konstrukcji? Każdy wiek jest dobry na rozpoczęcie przygody z modelarstwem. Przyjdź do nas na zajęcia i przekonaj się, że modelarstwo kolejowe, to nie tylko zabawa, ale też zdobywanie wiedzy technicznej i umiejętności manualnych, które mogą się przydać w niejednej sytuacji...

Czas: 90 minut
Cena: 120 zł od grupy (do 25 dzieci) + bilety wstępu (opiekunowie bezpłatnie)
Ulotka z ofertą edukacyjną

Dział Naukowo - Popularyzatorski
tel. +48 22 620 04 80 wew. 106 lub 118
e-mail: edukacja@stacjamuzeum.pl