Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności

Ok, zamknij

Nowa oferta lekcji muzealnych 2022/2023

NIE PRZESTAWAJ ODKRYWAĆ ŚWIATA

Nasza nowa oferta edukacyjna zachęca do podróżowania i odkrywania nowych miejsc. Ponad 200 lat temu pierwsza lokomotywa parowa pociągnęła wagony, ponad 100 lat temu Orient Express wyruszył w swoją pierwszą podroż. Rewolucja kolejowa otwierała nowe kierunku rozwoju społecznego i gospodarczego. W ludziach rosła chęć podróżowania, poznawania nowych miejsc i kultur. Do tych miejsc chcemy was zabrać, przyjaznym, bezpiecznym i najbardziej ekologicznym środkiem transportu, jakim jest kolej.

 

Lekcje muzealne, które znajdują się w ofercie edukacyjnej Stacji Muzeum w Warszawie są dostosowane do odbioru przez osoby z niepełnosprawnością.


Tematy lekcji muzealnych:

Wakacyjne warsztaty „Lato na Głównym 2023”
Od 3 lipca do 31 sierpnia Stacja Muzeum organizuje wakacyjne warsztaty "Lato na Głównym". W czasie tegorocznych letnich wakacji wyrusz z nami w niezapomnianą podróż do epoki, w której nieustannie toczyły się potyczki indiańskich plemion z białymi osadnikami. Podczas warsztatów będziecie mieli okazję odkryć tajniki budowy kolei na Dzikim Zachodzie oraz zgłębić wielokulturowe aspekty tamtych czasów. W trakcie zwiedzania podejmiemy temat kolei amerykańskich, czasu „gorączki złota” i kolonizacji Dzikiego Zachodu. Przygotowaliśmy dla Was różnorodne atrakcje, które zagwarantują zarówno naukę, jak i dobrą zabawę.

Zapraszamy na niezwykłe warsztaty poświęcone budowie kolei przedstawionej na wystawie czasowej pt. „Jak zdobywano Dziki Zachód”!


Nie może Was zabraknąć na tym wyjątkowym wydarzeniu, które z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń. Zachęcamy do dołączenia do naszej grupy pasjonatów, którzy chcą odkrywać tajemnice Dzikiego Zachodu.

Warsztaty przeznaczone są dla dzieci i młodzieży szkolnej w GRUPACH ZORGANIZOWANYCH. Obowiązują zapisy.

Zajęcia trwają ok. 60 minut i odbywają się od poniedziałku do piątku o godz. 10:00 i 12:00.

Cena 3 zł + bilet wstępu od dziecka (opiekunowie bezpłatnie).
„Zawody kolejowe”
UWAGA! Lekcja wyłączona jest z programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu”.

Celem lekcji jest poszerzenie wiedzy na temat zawodów kolejowych. Zajęcia odbywają się w salach wystawowych, skansenie lokomotyw, w sali edukacyjnej oraz w wagonie kolejowym. Uczestnicy wcielają się w role pracowników kolei: maszynisty, konduktora, dyżurnego ruchu i megafonisty dowiadując się na czym polega ich praca. Poprzez zabawę poznają charakterystykę zawodów wykonywanych na kolei.

W grudniu na bazie tej lekcji, organizujemy w jej trakcie spotkanie ze św. Mikołajem. Zamówienia na tę specjalną lekcję przyjmujemy przez cały rok.

Czas trwania: 90 minut
Cena (zawiera poczęstunek i upominek): 30 zł/osoba (grupa do 25 dzieci). Opiekunowie bezpłatnie.
„Ruchome urzędy pocztowe”
Listy, pocztówki, telegramy... tradycyjna poczta odchodzi w zapomnienie. Wciąż jednak czerpiemy wielką przyjemność z otrzymywania „papierowej” korespondencji od kogoś bliskiego. Niezależnie od sposobu komunikowania, zasady pozostają niezmienne: grzecznościowa forma zwracania się do odbiorcy, informacja o nadawcy, umiejętność przedstawienia sprawy, której dotyczy korespondencja. W trakcie lekcji uczestnicy zaadresują kartę pocztową, a także zwiedzą wagon, który dawniej pełnił rolę ruchomego urzędu pocztowego.

Czas: 75 minut
Cena: 120 zł od grupy (do 25 dzieci) + bilety wstępu (opiekunowie bezpłatnie)
„Lekcje z Niepodległą”
Podczas zajęć podejmiemy rozważania na temat: patriotyzmu, godła, ojczyzny, honoru, odwagi i bohaterstwa. Dzięki eksponatom muzealnym i opowieściom o historii polskich kolejarzy – uczestników walk z okupantem, te pojęcia wypełni autentyczna i bogata treść. Podczas zajęć uczestnicy zostaną podzieleni na kilkuosobowe zespoły, które będą przygotowywać projekty sztandaru. Praca ma uwzględniać symbole narodowe oraz hasło, które najlepiej odda ich podniosły charakter.

Czas trwania: 90 min
Cena: 120 zł od grupy (do 25 dzieci) + bilety wstępu (opiekunowie bezpłatnie)
„Praktyczny poradnik podróżnika”
Podróżowanie koleją to wspaniała przygoda, ale jak zaplanować wycieczkę pociągiem? Co warto wiedzieć przed podróżą koleją? Podczas zajęć dzieci poznają najważniejsze informacje dotyczące planowania podróży. Nauczą się czytać rozkłady jazdy, dowiedzą się na co zwrócić uwagę przy zakupie biletu kolejowego, poznają zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas podróży koleją, a także zasady kulturalnego podróżowania.

Czas trwania: 60 min.
Cena: 60 zł od grupy (do 25 dzieci) + bilety wstępu (opiekunowie bezpłatnie)
„Bezpieczna droga do domu i szkoły”
Celem zajęć jest kształtowanie bezpiecznego zachowania na przejazdach i przejściach kolejowych, a także podnoszenie świadomości zagrożeń wynikających z niezachowywania szczególnej ostrożności na terenach kolejowych.

Czas trwania: 60 min
Cena: 60 zł od grupy (do 25 dzieci) + bilety wstępu (opiekunowie bezpłatnie)
„Koleją przez wieki”
Podczas tych zajęć zabieramy dzieci w podróż do przeszłości. Opowiadamy o historii kolei, od powstania toru do uruchomienia szybkich kolei. Zaprezentujemy ciekawostki, pokażemy osiągnięcia techniki, które pomogą w rozwijaniu ciekawości otaczającego świata oraz budowaniu pozytywnego stosunku do nauki i techniki.

Czas: 60 minut
Cena: 60 zł od grupy (do 25 dzieci) + bilety wstępu (opiekunowie bezpłatnie)
„O psie, który jeździł koleją”
Książka pt. „O psie, który jeździł koleją” Romana Pisarskiego, to lektura dla uczniów klas trzecich, opowiadająca losy bohaterskiego psa o imieniu Lampo. Podczas zajęć dzieci zobaczą różne rodzaje wagonów, które pełniły czynną służbę w czasach współczesnych autorowi, czyli latach 60. XX wieku. Uczniowie poznają znaczenie pojęć takich jak: zawiadowca, dyżurny ruchu, konduktor i semafor. W trakcie lekcji zostaną omówione zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa w pociągach i na dworcach oraz zagrożenia występujące na przejazdach kolejowych.

Czas: 60 minut
Cena: 60 zł od grupy (do 25 dzieci) + bilety wstępu (opiekunowie bezpłatnie)
Modelarstwo kolejowe
Chcesz zostać modelarzem? Tworzyć miniatury wielkich konstrukcji? Każdy wiek jest dobry na rozpoczęcie przygody z modelarstwem. Przyjdź do nas na zajęcia i przekonaj się, że modelarstwo kolejowe, to nie tylko zabawa, ale też zdobywanie wiedzy technicznej i umiejętności manualnych, które mogą się przydać w niejednej sytuacji... Podczas zajęć każdy uczestnik wykona samodzielnie model lokomotywy z papieru.

Czas: 90 minut
Cena: 120 zł od grupy (do 25 dzieci) + bilety wstępu (opiekunowie bezpłatnie)

Dział Naukowo - Popularyzatorski
tel. +48 22 620 04 80 wew. 106 lub 118
e-mail: edukacja@stacjamuzeum.pl