
„Energia i materia, czyli fizyka na kolei” to projekt edukacyjny, którego składowymi są 3 elementy: pierwszy z nich to wykłady specjalistów w dziedzinie fizyki o jej zastosowaniu na kolei. Drugim są nowe lekcje muzealne, wprowadzające młodzież w świat fizyki na kolei. Zajęcia przystosowane są do odpowiednich grup wiekowych i opowiadają o podstawowych zasadach i zjawiskach fizycznych, które możemy zaobserwować w związku z tematyką kolejową. Trzecim elementem projektu jest wystawa edukacyjna, znajdująca się w przestrzeni stacyjnej poczekalni. Inspiracją do stworzenia projektu były spotkania oraz wykłady o fizyce odbywające się w muzeum w 2024 roku.