Zapraszamy do zapoznania się z informacjami oraz tematami lekcji muzealnych.

Warunki niezbędne do wzięcia udziału w lekcji muzealnej w Stacji Muzeum:
– przed wejściem do budynku wszyscy uczestnicy dezynfekują dłonie (płyn zapewnia Stacja Muzeum);
– w trakcie zwiedzania sal wystawowych uczestnicy muszą mieć założone maseczki zakrywające usta i nos;
– lekcja muzealna to w obecnej sytuacji prezentacja eksponatów i rozmowa inicjowana przez edukatora;
– w przypadku przeprowadzenia warsztatów np. lekcji o modelarstwie kolejowym, podczas której dzieci sklejają kartonowe lokomotywy, nożyczki i kleje uczestnicy muszą przynieść we własnym zakresie;
– akceptujemy tylko zdrowych uczestników tj. bez objawów choroby (gorączka, kaszel).

Tematy lekcji muzealnych:

Lekcje z Niepodległą
Podczas zajęć podejmiemy rozważania na temat: patriotyzmu, godła, ojczyzny, honoru, odwagi i bohaterstwa. Dzięki eksponatom i opowieściom o historii polskich kolejarzy – uczestników walk z okupantem, te pojęcia wypełni autentyczna i bogata treść. Podczas zajęć uczestnicy zostaną podzieleni na kilkuosobowe zespoły, które będą przygotowywać projekty: plakatu lub sztandaru. Praca ma uwzględniać symbole narodowe oraz hasło, które najlepiej odda ich podniosły charakter.

Czas trwania: 90 min
Cena: 120 zł od grupy (do 25 dzieci) + bilety wstępu (opiekunowie bezpłatnie)
Lekcja w pociągu pancernym
W naszym Muzeum znajduje się pociąg pancerny jedyny tak zachowany eksponat w Europie. Udostępniamy go uczniom podczas lekcji muzealnej zwiedzając wnętrza wagonu artyleryjskiego, ale to nie jedyny element lekcji. W jej trakcie zwiedzamy również sale wystawowe i muzealny skansen odkrywając historię kolei, w tym między innymi genezę powstania pociągów pancernych, ich przeznaczenie i zastosowanie podczas działań militarnych.

Czas trwania: 75 min.
Cena 120 zł od grupy (do 25 dzieci) + bilety wstępu (opiekunowie bezpłatnie)
„Dlaczego kolej jest ekologiczna?”
Kolej zapewnia bezpieczny i ekologiczny transport ludzi oraz towarów. Jeśli jest prawidłowo rozwinięta i dostarcza usługi na wysokim poziomie - ułatwia nam życie. Uczestnicy lekcji poznają kolej z tej właśnie strony – jako najmniej uciążliwego dla przyrody środka transportu. Jednocześnie będziemy utrwalać w dzieciach postawy cechujące się odpowiedzialnością za środowisko.

Cena: 60 zł od grupy (do 25 dzieci) + bilety wstępu (opiekunowie bezpłatnie)
„Jak kolej zdobywała świat?”
Najbardziej dociekliwi badacze kolei doszukują się jej początków 3 tysiące lat temu, w krajach starożytnego Wschodu. Powszechniejsza jest jednak opinia mówiąca o początkach transportu szynowego w podziemnych kopalniach niemieckich w XV-XVI wieku. Z czasem kolej wyjechała na powierzchnię ziemi, przyczyniając się do rewolucji przemysłowej. „Diabelska maszyna”, jak zwykło się nazywać parowóz – bardzo szybko opanowała świat. Kolejnym krokiem milowym w transporcie kolejowym była lokomotywa spalinowa, a następnie elektryczna, czy wreszcie TGV. Czym jeszcze zaskoczy nas kolej? Podróż do przeszłości kolei uatrakcyjnią, między innymi: pierwsza kareta kolei konnej, pierwszy parowóz z początku XIX wieku oraz Lux-Torpeda.

„Kolej moich marzeń”
Zostać maszynistą ogromnego pociągu, to marzenie niejednego dziecka. Podobnie jak podróże oraz poznawanie nowych miejsc. Bardzo ważnym elementem edukacji dzieci jest bezpieczeństwo własne oraz otoczenia, w którym żyjemy. Właściwe korzystanie ze środków publicznej komunikacji jest podstawą tego bezpieczeństwa. Istotną sprawą jest też myślenie o ochronie środowiska i ekonomicznym korzystaniu ze środków transportu.

„Pociągiem dookoła świata”
Podróż pociągiem dookoła świata może być okazją do obserwowania charakterystycznych elementów krajobrazu, nadmorskiego, nizinnego i górskiego. „Palcem po mapie” wyznaczymy kierunki świata, omówimy działania podejmowane na rzecz ochrony środowiska i dotrzemy, oczywiście dzięki kolei do najdalszych zakątków naszego globu. Poznamy wartość kolei, jako ważnego środka transportu – zarówno indywidualnego, jak i zbiorowego.

Dział Naukowo - Popularyzatorski
tel. +48 22 620 04 80 wew. 106 lub 118