19.10.2022

14 października o godzinie 17.00 w starym budynku Dworca Kraków Główny odbyło się spotkanie z Dominiką Leszczyńską, autorką dwóch książek z cyklu ‘Historie kolejowe’: Czyżewscy, Harbin i Kolej Wschodniochińska oraz Kolejarze z Wileńszczyzny. Poprowadził je Michał Fludziński ze Stacji Muzeum, który wystąpił w replice munduru polskiego kolejarza z okresu międzywojnia. Motywem przewodnim wystąpienia i późniejszej dyskusji była rola archiwów rodzinnych, które dostarczyły autorce inspiracji do obu reportaży historycznych. Gościem specjalnym była Jolanta Giedrojć-Gorąca (Olsztyn) z kolejowej rodziny Tyszko, bohaterów Kolejarzy z Wileńszczyzny.

Wydarzenie odbyło się w ramach uroczystych obchodów 175. rocznicy wjazdu do Krakowa pierwszego pociągu Kolei Krakowsko-Górnośląskiej.

Fot. Michał Fludziński, Ewa Malitka

Dział Ekspozycji i Wystaw Czasowych