Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności

Ok, zamknij
02.12.2021

27 i 28 listopada, a więc wkrótce po warszawskiej promocji książki „Kolejarze z Wileńszczyzny”, nasza koleżanka Dominika Leszczyńska gościła w Poznaniu na kresowej uroczystości pn. Bigos Nowogródzko-Wileński po Wielkopolsku. Celem wyjazdu było spotkanie z rodzinami kresowymi i nawiązanie kontaktów pod kątem przyszłej promocji wydawnictwa.


Poznań jest pierwszym miastem, zamieszkałym przez dość liczną społeczność o rodowodzie kresowym, gdzie Stacja Muzeum prezentowała najnowszą publikację dedykowaną losom (pod)wileńskich kolejarzy. Autorka reportażu przebywała w stolicy Wielkopolski na zaproszenie Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, które świętowało 30. rocznicę Sekcji Turystycznej.


Wydarzenie miało miejsce 27 listopada w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza. Uświetniły je: prezentacja wystaw z cyklu „Kresy w fotografii Wielkopolan”, występ zespołu folklorystycznego Wielkopolanie oraz tytułowy bigos. Natomiast 28 listopada w kościele pw. Bożego Ciała została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny, Rodaków na Kresach, członków i dobrodziejów Towarzystwa.


A już 6 grudnia, w ramach świątecznej pomocy dla Rodaków na Wileńszczyźnie, TMWiZW dostarczy na Litwę paczkę wydawnictw i materiałów promocyjnych Stacji Muzeum.


Przy tej okazji pragniemy złożyć na ręce Zarządu TMWiZW serdeczne podziękowania za dotychczasową owocną współpracę, wyróżniając imiennie Państwa Krystynę i Ryszarda Liminowiczów oraz Panią Bogusławę Olechniewicz.


Do zobaczenia w przyszłym roku w Poznaniu!


Reportaż historyczny „Kolejarze z Wileńszczyzny” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.


Fot. Krzysztof Styszyński (archiwum TMWiZW)


Dominika Leszczyńska w Poznaniu