Ciasteczka! Uwaga! Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony stacjamuzeum.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka Prywatności

Ok, zamknij

„KOLEJny etap ratunkowej digitalizacji dokumentacji technicznej” to projekt polegający na digitalizacji rysunków technicznych parowozu Ty23.  Materiał obejmuje ok. 1420 rysunków wykonanych w latach 20. XX wieku  na kalce technicznej oraz papierze. O wyborze zbioru do digitalizacji zadecydował fakt, że parowóz Ty23 to najbardziej rozpowszechniona konstrukcja w latach międzywojennych. Zaprojektowana została przez polskiego inżyniera Wacława Łopuszyńskiego i produkowana początkowo w zakładach w Niemczech i Belgii, a następnie we wszystkich trzech głównych fabrykach taboru kolejowego w kraju. Były to Zakłady H. Cegielski w Poznaniu, Warszawska Spółka Budowy Parowozów oraz Pierwsza Fabryka Lokomotyw w Chrzanowie. Ta seria polskich przedwojennych parowozów stała się niejako symbolem odrodzenia kolei po wojnie i trzonem odradzającego się polskiego przemysłu dlatego tak ważne jest wykonanie ich cyfrowych kopii.


W ramach projektu Stacja Muzeum podejmie kompleksowe działania mające przede wszystkim na celu ocalenie od zniszczenia rysunków technicznych, polegające na:

  • zeskanowaniu ok. 1420 sztuk rysunków na kalkach technicznych i papierze technicznym
  • opracowaniu merytorycznym i udostępnieniu zdigitalizowanych rysunków wraz z metadanymi opisowymi
  • umieszczeniu całego zdigitalizowanego materiału wraz z opisem na serwerze https://cyfrowa.stacjamuzeum.pl/

Dział Inwentarzy
tel. +48 22 620 04 80 wew. 108
e-mail: agnieszka.kaczorek@stacjamuzeum.pl